Uçak endüstrisinde kullanılan titanyum alaşımlarının TIG kaynak yöntemiyle birleştirilmesinde kaynak akımının mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkisi
Effect of weld current on mechanical and microstructure properties of TIG welded titanium alloys used in aerospace industry
  1. Tez No: 629727
  2. Yazar: GÖKSEL BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Titanyum ve alaşımları sahip oldukları yüksek mukavemet, düşük ağırlık ve yüksek korozyon direnci gibi özelliklerinden dolayı kimya, otomotiv, sağlık ve özellikle uçak endüstrisinde yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Günümüzde, titanyum ve alaşımlarının kullanımının artışına paralel olarak, kaynağının da daha önemli hale geldiği bir gerçektir. Bu malzemelerin birleştirilmesinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi de TIG (Tungsten Inert Gas) kaynak yöntemidir. Bu çalışmada 1,6 mm kalınlığındaki Ti6Al4V titanyum alaşımlarının farklı kaynak akımlarında TIG kaynak yöntemiyle birleştirilmesi sonucu kaynak akımının mekanik ve mikroyapı özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Kaynaklı numunelere uygulanan tahribatlı muayene yöntemlerinden çekme ve sertlik testleri, tahribatsız muayenelerden ise görsel muayene, penetrant muayene, radyografik muayene, makroskobik ve mikroskobik muayeneler ile kaynak akımının mekanik ve mikroyapı özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium and it's alloys are materials used commonly in chemisty, automotive, healtcare field and especially aerospace industry due to their properties such as high strength, low weight, high durability to corrosion. At the present time, correspondingly increment of usage in these materials, it is a real that it's welding come to the fore. GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) is one of methods used mostly in welding of titanium alloys. In this study, the effect of weld current on mechanical and microstructure properties as a result of joining through TIG welding in different weld currents for Ti6Al4V titanium alloys in 1,6 mm thickness was investigated. It was analyzed effect of weld current on mechanical and microstructure properties of welded samples via conducted tensile and hardness tests, visual examine, FPI, X-ray examines, macrostructure and microstrucre examines.