Koroner yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörlerin belirlenmesi
Determination of environmental stressors perceived by patients hospitalized in the coronary intensive care unit
  1. Tez No: 629805
  2. Yazar: İLKNUR BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hastaneye yatma süreci çoğu birey için stres yaratan bir durumdur. Bu tanımlayıcı çalışma, koroner yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörlerin belirlenmesi amacıyla 01.08.2019-01.12.2019 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi koroner yoğun bakım ünitesinde yatan 315 hasta üzerinde yapıldı. Örnekleme, 18-75 yaş arası, yoğun bakım ünitesinde 24-72 saat yatan, iletişim sorunu olmayan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden hastalar dâhil edildi. Veri toplamak için, araştırmacı tarafından literatür taraması ile hazırlanan“Hasta Tanıtım Formu”ve Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması ASLAN (2010) tarafından yapılmış olan“Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği”(YBÜÇSÖ) kullanıldı. Verilerin analizi, tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Pearson Ki Kare ve Fisher Kesin Ki Kare Testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hospitalization process is a stressful situation for most individuals. This descriptive study was performed on 315 patients hospitalized in the coronary intensive care unit of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between 01.08.2019 and 01.12.2019 in order to determine the environmental stressors perceived by patients hospitalized in the coronary intensive care unit. Patients who were between the ages of 18 and 75, stayed in the intensive care unit for 24 to 72 hours, had no communication problems and voluntarily agreed to participate in the research were included in research sample. In order to collect data,“Patient Identification Form”prepared by the researcher through literature review and the“Intensive Care Unit Environmental Stressor Scale”(ICUESS), the validity and reliability study of which was carried out in Turkey by ASLAN (2010), were used. Data analysis was made by means of descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test, Pearson Chi-squared test and Fisher Exact Chi-Square Test.