Penil protez implante edilen hastaların patolojik doku sonuçları ile penil elastografik ultrasonografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of pathological tissue results and penile elastographic ultrasonography findings of patients with penile prosthesis implanted
  1. Tez No: 629807
  2. Yazar: YUNUS EROL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL-İ HABEŞ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Penil elastografik ultrasonografi ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişkinin saptanması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Kasım 2017-Aralık 2019 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Üroloji Polikliniğimize başvuran en az 3 yıldır sertleşme güçlüğü şikayeti olan , fosfodiesteraz 5 inhibitörü ilaçlardan fayda görmeyen , Hastanemiz Radyoloji A.B.D da çekilen Penil Doppler USG sinde ereksiyon ve tümesan yanıtı olmayan ve penil protez implantasyonu operasyonunu kabul eden 12 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmamıza katılan hastalara Aplio 500 platin (Toshiba, Tokyo, Japonya) SWE cihazı kullanılarak , linear bir transdüser ile (12-16 MHz) deneyimli bir Radyolog tarafından preoperatif (2-3 gün önce) SWE görüntüleme gerçekleştirildi. Ölçüm sonuçları kilo Pascal (kPa) birimlerinde kaydedildi. Peroperatif sağ ve sol spongioz dokudan yaklaşık 0,5x0,5x0,5 cm lik doku örnekleri alındı. . Alınan örnekler ayrı kaplarda Hastanemiz Patoloji A.B.D 'na yollandı. Korpus kavernozumun vasküler kanalları arasındaki mesafede kas liflerinin ve kollajenize alanların oranına bakılarak kas liflerinin kapladığı alan yüzdesi semikantitatif olarak not edildi. Kas lifleri oranının azalışı bağ dokunun artışı olarak yorumlandı. Elastik liflerin değerlendirilmesinde yine vasküler kanallar arasındaki mesafedeki elastif varlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak semikantitatif bir skorlama yapıldı Bulgular: Elastik liflerin boyanma skorlarının artması ile kPa cinsinden elastografi sonuçları da artış göstermektedir ancak sonuçlar Kruskal Wallis Testine göre istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Pathological Tissue Results and Penile Elastographic Ultrasonography Findings of Patients with Penile Prosthesis Implanted Objective: To determine the relationship between penile elastographic ultrasonography and erectile dysfunction. Material and Method: Erection and tumors in Penil Doppler USG, which was applied to Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Urology Outpatient Clinic between November 2017 and December 2019 for at least 3 years, who did not benefit from phosphodiesterase 5 inhibitor drugs. Twelve patients with no response and who accepted the operation of penile prosthesis implantation were included in our study. Preoperative (2-3 days ago) SWE imaging was performed by an experienced radiologist with a linear transducer (12-16 MHz) using the Aplio 500 platinum (Toshiba, Tokyo, Japan) SWE device. Measurement results were recorded in kilo Pascal (kPa) units. About 0.5x0.5x0.5 cm tissue samples were taken from the right and left spongiotic tissue. . The samples were sent to our Hospital Pathology Department in separate containers. By looking at the ratio of muscle fibers and collagen areas at the distance between the vascular channels of the corpus cavernosum, the percentage of area covered by the muscle fibers was noted semiquantitatively. The decrease in muscle fiber ratio was interpreted as an increase in connective tissue. In the evaluation of elastic fibers, a semi-quantitative scoring was performed by taking into account the elastic presence and density in the distance between the vascular channels. Results: Elastography results in kPa increased with the increase in the dyeing scores of elastic fibers, but the results were not statistically significant compared to the Kruskal Wallis Test.