Penis protezleri: 10 yıllık hacettepe deneyimi
Penile prostheses: 10 years of hacettepe experience
- Tez No: 883565
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Erektil disfonksiyon günümüzde birçok alternatif tedavi yollan olan bir hastalıktır. Tüm alternatif tedavilere rağmen günümüzde geçerli olan tedavi yöntemleri arasında en iyi sonuçların alındığı bugün için en başarılı tedavi seçeneği olarak penil protez implantasyonu görülmektedir. Hastanın ve partnerinin tatmin olmaması primer olarak büyük oranda hastanın gerçekçi olmayan beklentilerinden veya mekanik ya da cerrahi hatalardan kaynaklanmaktadır (31). İmplante edilen protez tipi de hastanın tatmin olmamasında rol oynamaktadır. Bu nedenle operasyon öncesi hastaya uygun tedavi seçenekleri sunulmalı, implanta karar verildiyse implant tipleri hakkında hasta ile detaylı olarak konuşulmalıdır. Postoperatif dönemde ise enfeksiyon riski her zaman göz önünde bulundurulmalı operasyon öncesi, operasyon sırasında ve sonrasında tüm tedbirler alınmalıdır. Çok nadirde olsa penil gangren ve nekrozun gelişebileceği unutulmamalıdır. Diabetes mellitus hastaları gerek enfeksiyon riski gerekse penil nekroz riski nedeni ile en fazla özenin gösterileceği hasta grubu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction is a disease that has many alternative treatments today. Despite all alternative treatments, penile prosthesis implantation is seen as the most successful treatment option today, with the best results among the treatment methods available today. The patient's and his/her partner's dissatisfaction is primarily due to the patient's unrealistic expectations or mechanical or surgical errors (31). The type of prosthesis implanted also plays a role in the patient's dissatisfaction. For this reason, appropriate treatment options should be offered to the patient before the operation, and if an implant is decided, the implant types should be discussed in detail with the patient. In the postoperative period, the risk of infection should always be considered, and all precautions should be taken before, during, and after the operation. It should not be forgotten that, although very rare, penile gangrene and necrosis may develop. Due to both the risk of infection and the risk of penile necrosis, diabetes mellitus patients should be the patient group to whom the most care should be taken.