Farklı implant sistemlerinde implant-destek parça birleşim yüzeyleri arası mikroorganizma sızıntısı ve çevre dokulara olası etkilerinin incelenmesi
Comparison of microbial leakage through various implant-abutment connection mechanisms and its possible effect on surrounding tissues
- Tez No: 69935
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışma farklı implant-destek parçası (İDP) birleşim mekanizmaları arası yüzeylerden mikroorganizma sızıntısının kullanılan sisteme göre değişip değişmediğim ve bu sızıntının pen-ımplant dokuların sağlığına olası etkilerini araştırmak üzere iki aşamalı olarak planlanmıştır. Dk aşamada 6 farklı EDP mekanizması olan toplam 53 implant kullanılmıştır. Tüm İDP birleşimleri Streptococcus sanguis (Ss) (ATCC 10566) den zengin bir ortama yerleştirilmiş ve 35“C de ınkübe edilmiştir. Yedi gün sonunda ortamdan alınan örneklerin İDP mekanizmaları ayırılmış ve implantlarm iç yüzeyleri steril saline solüsyonu ile yıkanmıştır. Elde edilen süspansiyon tnpukaz soy bulyonuna inoküle edilmiş ve 7 gün sonunda örnekler Ss varlığı açısından incelenmişlerdir. Bu süre sonunda ”locking taper''' destek parçası birleşim mekanizması ve beş vida birleşim mekanizmasından yanlızca biri in vitro bakteriyel penetrasyona direnç göstermişlerdir. Çalışmanın ikinci aşamasında, klinik olarak sağlıklı implantlardaki peri-implant sulkus sıvısındaki sitokin miktarları ile sağlıklı doğal dişlerin dişeti oluğu sıvısı (DOS) sitokinleri; ve çalışmanın ilk kısmında incelenen bakteri penetrasyonu görülen ve görülmeyen ilci ayrı İDP birleşim mekanizması içeren sistemler benzer parametrelerle kıyaslanmıştır. 26 hastada toplam 51 implant ve 42 doğal diş örneklenmiştir. A grubundaki hastalar saf titanyum (cpTi) ve vida tipi İDP birleşim mekanizması içeren implantlarla rehabilite edilmişken; B grubu hastalarında titanyum alaşımı (Tİ4A16V) ve locking taper İDP birleşim mekanizman sistem kullanılmıştır. Örnekleme işleminden önce her bölgede Plak indeks (PI), gingival indeks (GI) ve cep derinliği ölçümleri yapılmıştır. Veriler bölge ve hasta bazında olmak üzere ayn ayn incelendi. PI (implant ort. 1.22 -+ 0.54 S.E. doğal diş ort. 0.95 -+ 0.77 S.E;p = 0.040) ve Gl (implant ort. 1,16 -+ 0.54 SE ile doğal diş ort. 0.84 -+ 0.56 S.E.; p=0.007) tüm implantlar için doğal dişlere oranla istatistiksel olarak önemli ölçüde farklı bulundu. Diğer klinik parametreler açısından A ve B grupları arasında önemli fark gözlenmemiştir. Bölge bazında incelemede A ve B grupları arasında peri-implant sulkusdaki ortalama İL- 1(3 seviyeleri önemli ölçüde farklı bulundu (Grup A 9.9 -+2.1 pg/ul ; grup B 23.9 -+ 4.9 pg/ul; p=0/0 1 ). Hasta bazında benzeri bir farka rastlanmamıştır. ivB grubundaki maksüler implantiar aynı gruptaki mandibuler implantiara oranla fazla IL-ip konsantrasyonu gösterdiler (maxilla 45.23 -+10.9 pg/ul; mandibula 13.75 -+3.11; p= 0.0005). Bu gözlem, incelenen maksiller bölgedeki implantlann çoğunda önceden kemik augmentasyonu yapılması sonucu ortaya çıkmış olabilir. Her iki gruptaki mandibuler implantiar arasında belirgin bir fark gözlenmemiştir. IL-1 p ve IL-8 (r = 0.3 14, p < 0.05 implantiar için ; r = 0.5 1 1, p < 0.00 1 doğal dişler için), IL- İP ve PMN (r = 0.353, p < 0.005 implantiar için ve r = 0.537, p < 0. doğal dişler için) ve IL- 8 ile PMN (r = 0.571, p < 0.001 implantiar için; r = 0.582, p < 0.01 doğal dişler için) arasında önemli korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to find out whether microbial leakage through implant-abutment connection mechanisms varies among different systems and to find out if such a phenomenon has any effect on peri-implant health. In the first part of the study, fifty-three implants representing 6 different connection configurations were used. All FA assemblies were immersed in a liquid medium exhibiting heavy growth of Streptococcus sanguis (Ss) (ATCC 10566) and incubated at 35eC. At the end of 7 days, abutments were removed and inner parts of the fixtures were filled with sterile saline, respectively. This suspension was inoculated into trypticase soy broth and at the end of seven days examined for presence of Ss. Locking taper abutment connectors and one thread design abutment connector appeared to resist bacterial penetration in vitro. In the second part of the study, periimplant sulcular fluid levels of cytokines around clinically healthy implants were compared with gingival crevicular fluid levels of cytokines around healthy natural teeth and within different implants. A total of 51 implants and 42 natural teeth from 26 patients were sampled. Patients in group A had been rehabilitated using commercially pure titanium (cpTi) implants involving a screw-type implant-abutment attachment mechanism whereas those in group B had received titanium alloy implants having a locking taper implant-abutment connection mechanism. Plaque index (PI), gingival index (GI) and probing depths (PD) were also recorded before sampling for each site. Data were analyzed both at individual site and within/ between patients. While PI (implants mean 1.22 -+ 0.54 S.E. natural teem mean 0.95 -+ 0.77 S.E; p = 0.040) and GI (implants mean 1,16 -+ 0.54 SE vs. natural teeth mean 0.84 -+ 0.56 S.E.; p=0.007) were found to be higher for all implants compared to all natural teeth, PD (2. 16 -+ 0. 1 1.mm implants vs. 2.73 -+ 0.12 S.E. mm natural teeth; p = 0.0004) was higher for natural teeth than implants. No significant difference between the two groups A and B were observed in terms of these clinical parameters. There was, however, significant difference in mean IL-ip levels between the two groups when examined at a site level. (Group A 9.9 -+2.1 pg/ul vs. group B 23.9 -+ 4.9 pg/ul; p=0/01) No significant difference was observed at the subject level. Maxillary implants exhibited higher levels of EL-lp* in group B than mandibular implants in the same group (maxilla 45.23 -+10.9 pg/ul vs. mandible 13.75 -+3.11; p= 0.0005) This could be related by the bone augmentation procedure that had been previously performed at vithese sites. There were no statistically significant differences between the mandibular implants in both groups. Statistically significant correlations were observed between IL-ip and IL-8 (r = 0.314, p < 0.05 for implants and r = 0.51 \,p< 0.001 for natural teeth), IL-10 and PMN (r = 0.353, p < 0.005 for implants and r = 0.537, p < O.Olfor natural teem) and IL-8 and PMN (r = 0.571, p < 0.001 for implants and r = 0.582, p < 0.01 for natural teeth) levels in in both the peri- implant sulcular fluid and GCF. vu