Direkt ve indirekt kompozit yüzeylere metal braketlerin bağlanma dayanıklılığının değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strength of metal brackets on direct and indirect composite surfaces
- Tez No: 629822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRE AYBÜKE ERDUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, farklı kompozit yüzeylere (direkt ve indirekt) uygulanan pürüzlendirme yöntemleriyle yüzeyde oluşan pürüzlülük ve metal braketlerin bağlanma dayanıklılığı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamıza direkt ve indirekt olmak üzere 2 farklı tipte kompozit ve alt kesici diş dâhil edildi. Bu amaçla kompozit grupların her birinden 60 adet olmak üzere toplamda 120 örnek disk üretici firmanın talimatlarına göre hazırlandı ve bu örneklere 15 adet alt kesici diş eklendi. Bütün kompozit disklerin yüzey pürüzlülüğü profilometre cihazı ile yüzeyler pürüzlendirilmeden önce ve sonra değerlendirildi. Kompozit yüzeylere ortofosforik (OF) asit, kumlama ve frez, diş yüzeylerine ise OF asit uygulandı. Braketler yapıştırıldıktan sonra, termal siklus işlemi uygulanan yüzeyler, makaslama testine tabi tutuldu. Yüzeyde oluşan değişiklikler stereomikroskop ve SEM analizleri ile incelendi. İstatiksel değerlendirme için, iki yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD ve Bağımlı Örneklem T testleri kullanıldı. Çalışmamızda kullanılan kumlama ile pürüzlendirme yönteminin direkt kompozit pürüzlülük değerlerinin, indirekt gruptaki değerlerden anlamlı derecede daha düşük iken diğer pürüzlendirme teknikleri (OF asit, frez) için direkt ve indirekt kompozit tipleri arasında istatiksel olarak fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to evaluate the effects of roughening techniques on the shear bond strength of metal brackets and the surface roughness of different composite (direct and indirect) surfaces. In total, 120 composite discs including 60 from each group were prepared according to the manufacturers' instructions and 15 lower incisor teeth were included in these groups. All composite discs were evaluated using a profilometer before and after roughening the surfaces. In each composite group, the following three subgroups were prepared: orthophosphoric acid, sandblasting and diamond burr, teeth group was prepared with orthophosphoric acid. After brackets were bonded, the samples were stored in thermocycled. Shear bond strength testing was performed and failure modes were classified. The surface roughness of the composite discs was evaluated with SEM analysis. Data were analyzed using the paired sample t test (p0.05). The diamond burr was associated with the highest mean roughness value and shear bond strength results. SEM images of the composite surfaces treated confirmed that the diamond burr-treated surfaces had the highest degree of irregularity (p< 0.05). Within the limitations of this study, the diamond burr yielded the highest surface roughness and could be an alternative composite surface treatment to increase bond strength.