Duygusal zekanın liderlik üzerine etkisi
The effect of emotional intelligence on leadership
- Tez No: 629847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı duygusal zekanın liderlik üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışma liderliğe duyulan ihtiyacın giderek arttığı günümüz koşullarında duygusal zekanın liderlik özelliklerine ne şekilde ve ne düzeyde etkisinin olduğunun belirlenmesi hedeflenmektedir. Psikoloji ve sosyal bilimler başta olmak üzere çok sayıda disiplinin araştırma konusu olan duygusal zekanın günümüzde yoğun bir şekilde araştırıldığı ve öne çıkan kavramlardan biri olduğu görülmektedir. Liderlik özelliklerine duyulan ihtiyacın giderek arttığı bugünün koşullarında duygusal zeka ve liderlik etkileşiminin açıklanacak olması çalışmanın önemini oluşturmaktadır. Çalışmada iyimserlik, duyguların kullanımı ve duyguların değerlendirilmesi şeklinde duygusal zeka boyutlarının liderlik üzerine etkilerinin nasıl olduğu ele alınmaktadır. Duygusal zekanın liderlik üzerine etkileri ise anket uygulaması neticesinde elde edilen verilerin analiz edilmesiyle ölçülmüştür. Bu çalışmada duygusal zekanın liderlik üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, iyimserlik/ruh halini düzenleme arttıkça etkili liderlik artmaktadır. Benzer şekilde duyguların değerlendirilmesi arttıkça etkili liderlik artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to investigate the effects of emotional intelligence on leadership. The purpose is to examine how emotional intelligence affects leadership characteristics in current conditions where the need for leadership is increasing. It is seen that emotional intelligence, which is the subject of research in many disciplines such as psychology and social sciences, has been intensely researched. It is one of the outstanding concepts. The importance of the study is that in today's conditions, where the need for leadership characteristics is increasing, emotional intelligence and leadership interactivity will be explained. This study reviews the effects of emotional intelligence dimensions on leadership in the form of optimism, utilization and evaluation of emotions. The effects of emotional intelligence on leadership were measured by analyzing the data obtained from the surveys. Statistical analysis of the data was done with SPSS Package Programme. According to the results of the research, effective leadership increases as the optimism / mood regulation increases. In a similar way, effective leadership increases as the evaluation of emotions increases.