Yöneticilerin duygusal zekâları ile dönüşümcü liderlik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligences and transformational leadership characteristics of administrators
- Tez No: 296678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde tüm ülkelerde yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşmeyle birlikte örgüt yapılarında, yönetim anlayışlarında ve liderlik biçimlerinde önemli değişimler ve gelişimler yaşanmaktadır. Yaşanan bu hızlı değişimde en zor rolü liderler üstlenmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde büyük organizasyonlarda hiyerarşi basamakları oldukça azalmış, yöneticilerle çalışanlar birbirlerine daha da yakınlaşmış, emreden, hükmeden ve katılımcı olmayan liderlik anlayışı yavaş yavaş terk edilerek farklı liderlik anlayışları benimsenmeye başlanmıştır. 21. yüzyılda liderlik kavramı çok önemli bir konu haline gelmiş olup, liderlerin farklı yeteneklere ve davranışlara sahip olması beklenmektedir. Örgüt içinde dönüşümü arttıran liderler ön plana çıkmıştır. Bu nedenden dolayı da dönüşümcü liderlik ön plana çıkmıştır. Liderlerin davranışlarını etkileyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Çalışmamızda duygusal zekânın dönüşümcü liderlik üzerine etkisi incelenmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırmamızda duygusal zekâ ile dönüşüm liderlik özellikleri ile ilişkiye rastlanmamıştır. Ancak iyimserlik seviyeleri ve gerçekçilik seviyeleri yüksek olan yöneticiler dönüşümcü liderlik davranışı sergileyemez, problem çözme yetenekleri yüksek olan yöneticiler dönüşümcü liderlik davranışı sergiler sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Important alterations and developments occur in organizational structures, management understandings and leadership forms associated with technological developments and globalization in progress of all countries today. The most difficult roles are undertaken by leaders in this rapid alteration. In this current period, hierarchy steps lessened widely in large organizations, administrators and employees approached to each other much more, different leadership understandings started to be assimilated instead of commanding, dominating and non-participatory leadership understanding.In the 21th century, leadership concept had become a very important subject and it is expected that the leaders to have different abilities and behaviours. The leaders who increase the transformation in the organization come into prominence. Because of this reason, the transformational leadership come into prominence. There are a number of factors which affect the leadership behaviours. A survey is conducted to examine the effect of emotional intelligence on the transformational leadership in our study. The relationship between emotional intelligences and transformational leadership characteristics are examined by using the survey respondents' answers. It is made out that the administrators who has high levels of optimism and realism show transformational leadership behaviours and the ones who has high level of problem-solving skills show transformational leadership behaviours.