Synthetic aperture radar signal processing
Sentetik apertür radar sinyal işleme
  1. Tez No: 629853
  2. Yazar: ABUBAKAR YAOUBA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sentetik açıklıklı radar sinyal işleme, aralık sıkıştırması ve azimut sıkıştırmasından oluşan iki boyutlu bir işlemdir. Sentetik diyafram radar sinyal işleme, farklı uygulamalar için çeşitli veri ürünlerinin üretilmesi ve işlenmesi ve hedef özelliklerin analizi için çok önemlidir. Sentetik açıklıklı radar ham verileri, karmaşık formdaki örnek ekoların iki boyutlu dizisidir. Sentetik açıklık radarı sinyal işleme algoritmalarının pratikliği, yankıların enerjisini sıkıştırmak, böylece Sentetik açıklıklı radar görüntüsünün çözünürlüğünü arttırmak için kullanılır. Bu çalışmada Range-Doppler, Stolt Enterpolasyonu ve Chirp ölçekleme tekniklerinin nasıl gerçekleştirildiği gösterilmiştir. Stolt İnterpolasyon algoritması, Sekonder Aralık Sıkıştırma ve Chirp ölçekleme algoritması için Aralık Hücresi Göç Düzeltmesi için diferansiyel azimut sıkıştırma uygulaması sunulur ve analiz edilir. Range-Doppler, Stolt İnterpolasyon ve Chirp ölçekleme algoritmaları Matlab'da gösterilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic aperture radar signal processing is a two-dimensional operation consisting of the range compression and the azimuth compression. SAR signal processing is very important for generating and processing of various data products for different applications and analysis of the target features. The SAR raw data are 2D array of sampled echoes in complex form. The practicality of the algorithms for SAR signal processing are used to compress the energy of the echoes, thereby increasing the resolution of the SAR image. In this work, it is shown how the Range-Doppler, Stolt Interpolation, and Chirp scaling techniques are carried out. The implementation of the differential azimuth compression (DAC) for the Stolt Interpolation algorithm, Secondary Range Compression (SRC) and Range Cell Migration Correction for Chirp scaling algorithm are presented and analyzed. The Range-Doppler, Stolt Interpolation, and Chirp scaling algorithms are demonstrated in Matlab and compared.