The impact of perceived organizational justice and job satisfaction on cyberslacking: An empirical research in municipalities in central Adana
Algılanan örgütsel adalet ve iş tatmininin sanal kaytarma üzerindeki etkisi: Adana il merkezindeki belediyelerde görgül bir araştırma
- Tez No: 629852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU GÜĞERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarihçesi Antik Yunan'a dayanan adalet, geçmişten bu yana tartışılmaktadır. Adalet kavramı, zamanla hayatın farklı alanlarına farklı anlamlarla uyarlanmıştır. Yönetim bilimine göre ödül, ücret ve disiplin yönetmelikleri aracılığı ile oluşan adalet, çalışanlar için eşitlik duygusu yaratan bir unsurdur. Eşitlik Teorisi çerçevesinde, çalışanların eşitsizlik hissetmeleri halinde örgütsel adalet algılarının ve iş tatminlerinin olumsuz etkileneceği iddia edilmektedir. Neticede, bu tür arzu edilmeyen sonuçlar, üretkenlik karşıtı iş davranışlarına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu bakımdan, dijital çağın güncel sorunlarından birisi haline gelen ve mesai saatlerinde iş dışı amaçlar için internet kullanımı olarak tanımlanabilecek sanal kaytarma; üretkenlik karşıtı iş davranışlarından biri olarak kabul edilmektedir. Sanal kaytarma, çalışanların iş yerinde gereksiz yere zaman harcamaları ile ilişkilendirilmektedir. Ancak sanal kaytarmanın iş verenlere maliyeti daha yüksek düzeyde olabilmektedir. Sanal kaytarma neticesinde işverenler; yasal sorunlar, verimlilik düşüşü, organizasyona ait internet kaynaklarının verimsiz kullanımı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nedenle, sanal kaytarmaya neden olan unsurları anlamak önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, çalışanların algılanan örgütsel adalet ve iş tatmini düzeylerinin sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir.Araştırma, kantitatif yöntemle ve kesitsel bir araştırma tasarımı ile gerçekleşmiştir. Adana merkezindeki belediye çalışanlarından anket yöntemiyle toplanmış 211 katılımcının anket formunun değerlendirilmeye uygun olduğu görülmüştür. Ankette kullanılan ölçeklerin geçerliliği ve güvenirliği için gerekli değerlendirmeler yapılmış ve ardından kavramlar arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Analiz sonuçları sanal kaytarmanın sosyal-etkileşimsel ve rekreasyonel-bilgi edinme olmak üzere iki boyuttan oluştuğunu göstermiştir. Araştırma modelindeki değişkenler arasındaki ilişki incelendiğinde, çalışanların algılanan örgütsel adalet ve iş tatmini düzeylerinin, sosyal-etkileşimsel ve rekreasyonel-bilgi edinme şeklinde gerçekleşen sanal kaytarma davranışları üzerinde negatif ve orta düzeyde anlamlı etkilerinin olduğu bulgulanmıştır. Gerek kamu gerekse özel sektör organizasyonlarında kasıtlı veya kasıtsız gerçekleştirilen örgüt içi uygulamalar, çalışanlarda adaletsizlik ve tatminsizlik algısına sebep olabilecek potansiyele sahiptir. Bu durumlar, çalışanları sanal kaytarma davranışlarına yöneltebilmektedir. Bu bağlamda, belediye yetkililerine yönelik olarak ve ileride gerçekleştirilecek çalışmalar için bazı tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The history of justice took its roots from Ancient Greece and has been discussed since then. In time, the concept of justice has been adapted to different areas of life with various meanings. According to management science, the concept of justice refers to the sense of equity among employees, which is shaped by reward, wage, and disciplinary regulations. Within the framework of the Equity Theory, it is asserted that if employees feel a sense of inequity, their organizational justice perceptions and job satisfaction will be affected negatively. As a result, these undesired consequences have the potential to cause counter-productive work behaviors. In this respect, cyberslacking, which has become one of the contemporary problems of the digital technology era, and defined as the use of the internet for non-work-related purposes during working hours, is considered as one of the counter-productive work behaviors. Despite the fact that cyberslacking is held responsible for time-wasting at work, it may cost employers more. For instance; legal issues, productivity slowdown, inefficient use of internet sources of the organization can cause trouble for employers. Therefore, it is important to understand the concepts that leads to cyberslacking behavior. In this line, the purpose of the study is to examine the effect of perceived organizational justice and job satisfaction levels of municipal employees on their cyberslacking behaviors.In order to examine the relationship among the variables, a quantitative-based cross-sectional design was followed. Data was gathered by survey method from municipal employees in central Adana. 211 participants' survey forms were deemed appropriate. Then, the data were analyzed, necessary evaluations were made to ensure the validity and reliability of the scales used in the survey form, and the relationships between the concepts were tested. The results of the analyzes showed that cyberslacking consists of two dimensions, namely social-informational and recreational-informational. When the relationship between the variables in the research model was examined, it was found that perceived organizational justice and job satisfaction levels of employees have a negative and moderate-level significant impact on social-interactional and recreational-informational slacking behaviors. Both in public and private institutions, intentional or unintentional work practices have the potential to cause the perception of injustice and job dissatisfaction. These conditions may lead employees to engage in cyberslacking behaviors. In this context, recommendations were presented for municipal authorities and future researches.