Dişil zaman algısı: Sarmal zaman
Female perception of time: Spiral of time
  1. Tez No: 629890
  2. Yazar: KASIM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN EVLİYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışması, zaman algısına farklı bir duruşla yaklaşmaktadır. Modern dönem öncesi toplumlardaki döngüsel zaman algısıyla modern dönemde ortaya çıkan doğrusal zaman algısını birleştirmeyi hedefleyen bu çalışma, zamanın sarmal olduğunu iddia etmektedir. Arkaik toplumlarda zaman döngüsel olarak algılanmaktadır. Kitaplı dinlerin ve kapitalizmin ortaya çıkmasıyla zamana doğrusal bir özellik atfedilmiştir. Taylor ve Ford'un geliştirdiği sistemler, zamanı standartlaştırmış ve zamanın mekanikleşmesine sebep olmuştur. Kapitalist ve modern olan bu zaman anlayışı, bireyin içsel zamanını görmezden gelerek tek tip bir zaman algısı yaratmıştır. Bireyler üzerinde baskıcı ve kısıtlayıcı bir güce dönüşen kapitalist zaman, kişinin öznelliği önünde bir engel teşkil ettiğinden eril sistemin bir aracı haline gelmiştir. Doğrusal olan bu zaman anlayışını reddeden Virginia Woolf, Tezer Özlü ve Marge Piercy eserlerinde bilinç akışı tekniğini kullanmışlardır. Olaylar örgüsünün reddiyle oluşturdukları bu anlatılarda zaman, düz bir çizgi üzerinde tek yönde akmamaktadır. Onların zamanı akışkan zamandır. Okur-yazar olmayan, genç yaşta ölen kadın yazarların aksine yaş almış olan, özel alana hapsedilmiş üç görüşmeci kadının zamanı ise“vakit”tir. Onlar zamanı hâlâ doğayla beraber düşünmektedirler. Bu çalışmayı feminist yapan özellik ise, her iki grubun da ataerkil sistem tarafından ikincilleştirilerek, değersizleştirilmesidir. Eril zaman algısının dışında kalarak feminizm çatısı altında toplanmaları bu çalışmayı feminist bir çalışma yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches the perception of time with a different standpoint. This study, which aims to combine the perception of cyclic time in the pre-modern societies with the linear perception of time that emerges in the modern period, claims that time is spiral. In archaic societies, time is perceived as cyclic. With the emergence of monottheistic religions and capitalism, a linear feature has been attributed to time. The systems developed by Taylor and Ford standardizes time and lead to the mechanization of time. This understanding of time, which is capitalist and modern, has created a uniform perception of time by ignoring the inner time of the individual. Capitalist time, which has become a repressive and restrictive force over individuals, has become an instrument of the masculine system since it constitutes an obstacle to one's subjectivity. Virginia Woolf, Tezer Özlü and Marge Piercy rejecting this linear conception of time.used the stream of consciousness technique in their works. In these narratives, which are formed by rejection of the plot, time does not flow in one direction on a straight line. Their time is fluid. The time of three interviewer women who are imprisoned in the private sphere, illiterate and old in contrast to women writers who died at a young age is“time”(kaironos). Their time perception is still interbedded with nature. What makes this study a feminist study is that both groups are subordinated and devalued by the patriarchal system. This study is a feminist study, as it is gathered under the roof of feminism by excluding the perception of masculine time.