Freelance çalışanların 'çalışma' ve 'zaman' algısı
Freelance employee' perception of 'work' and 'time'
  1. Tez No: 466164
  2. Yazar: NİHAL SAMSUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL URHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışma, emeğin doğrudan doğa ile ilişkili bir faaliyeti olarak insan hayatında yer alırken, özel mülkiyet ile beraber dönüşümler geçirmeye ve toplumları yapılandıran bir unsur olarak var olmaya başlamıştır. Günümüzde de hâkim kapitalist çalışma süreci, çalışmayı daha da merkezi bir hale getirmiş ve geçmişte görülmedik bir biçimde emeği disipline etmenin bir parçası olarak zamanı organize yoluna gitmiştir. Zamanı çalışma ve çalışma dışı zamanın ifadesi yerine kullanılan boş zaman olarak bölümlendirmiştir. Çalışmanın merkezi konumu, hem maddi koşulların hem de bunun üst yapısal zeminlerini oluşturan kültürel dinamiklerin de dönüştürülmesi yoluyla sağlanmıştır. Günümüzde geleneksel anlamda bilinen çalışmadan farklı atipik birçok çalışma tipi vardır. Bunlardan biri de freelance çalışma olarak bilinen mekân ve zamandan bağımsız çalışma tipidir. Bu çalışmada freelance çalışmanın hem çalışma kültürüne, hem somut maddi koşullara, hem de çalışanların“zaman”ve“çalışma”algılarına ilişkin bağlantıları araştırılmış ve kapitalizmin post-fordist dönem içindeki dönüşüm noktaları incelenmiştir. Bu dönüşüm iktidar, karakter, meslek algısı ve zaman organizasyonu ile boş zaman algıları üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work has begun to exist as a constituent element of societies,transforming it with private ownership while engaging in human life as an activity directly related to natüre. The dominant capitalist working process has made the work more centralized and has gone to organize the time as part of labor discipline unseen in the past. Time is divided into working and leisure time that used instead of non-working time as idle time. The central position of the work was achieved through the transformation of both the material conditions and the cultural dynamics that constituted the upper structural grounds. Today, there are many different atypical types of work. One of these is the type of work in which space and time are independent, known as freelance work. In this study, have been examined many points of transformation of in the post-fordist period of capitalism, both in relation to the work cultures and the material conditions, as well as related to employee perceptions in the Freelance work. This transformation has been tried to be deciphered through potency, character, occupational perception and time organization and leisure time perceptions.