Sivaslı ilçesi sosyo-ekonomik ve kültürel tarihi (20.yüzyıl)
Socio-economic and cultural history of Sivaslı district (20th century)
- Tez No: 629891
- Danışmanlar: PROF. DR. M.MURAT ÖNTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tez, Osmanlı'nın son dönemlerinden itibaren başlayarak, 2000'li yıllara kadar olan, Uşak İli'nin, Sivaslı İlçesinin sosyal ve ekonomik tarihini ele almaktadır. Birincil ve ikincil ve diğer kaynakların karşılaştırılarak yapıldığı bu tez konu-sunun seçilmesinin nedeni, daha önce İlçenin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel yönleri ile ele alınmamış olmasıdır. İncelenen dönemin her safhasına ait belgelerin yoğunluğu fazla değildir. Bu sebeple zaman sınırlandırılmamış ve olaylara geniş bir bakış açısı ile bakılmıştır. Sosyal ve ekonomik tarih dahi olsa, her tarih dalının temeli sayılabilecek olan, İlçenin siyasi tarihçesi gibi konular üzerinde de durulmuştur. Ta-rım, yörenin dili, geçmişten gelen kültür birikimi, Cirit sporu, gibi pek çok sosyo-kültürel konu tez içerisinde işlenmiştir. Belgeler, çağdaş yazın ve kısmen de sözlü tarih çalışmaları kapsamında oluştu-rulan bu tez çalışmasında, Sivaslı İlçesinin, daha sonraki yapılacak çalışmalarda, araş-tırıcılara bir rehber olması ve siyasi, sosyal-kültürel değerlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis, handles social and economic history of the Usak Province's Sivaslı Dist-rict starting from the late Ottoman period, until the 2000s. This Thesis made by comparing the primary, secondary and other sources, and the topics selecting reason is, It's not treated before the townships aspects such as political, social, economic. The intensity of the documents pertaining to each stage of the examination period is not over. Therefore, time is not limited, and events were analyzed with a broad perspective. Even if the social and economic history, which is fundamental to the date of each branch has also focused on issues such as the politi-cal history of the town. Agriculture, the local language, cultural heritage from the past, Javelin sport, like many socio-cultural issues are treated in the thesis. Documents, contemporary literature and even oral history studies established under in this thesis and in later Sivaslı District's made to work as a guide to researc-hers, aimed to clarify the political and socio-cultural values.