Yenidoğan yoğunbakım ünitesinde izlenen prematüre bebeklerde post-natal büyüme ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Postnatal growth and related factors in preterm infants in neonatal intensive care unit
- Tez No: 629927
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip ettiğimiz prematüre bebeklerin ağırlık, boy ve baş çevresi ölçümleri ile ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) sıklığını ve etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ünitemizde 01.01.2016 ile 01.12.2019 tarihleri arasında 15 gün ve üzerinde yatarak takip edilen 232 prematüre bebek incelendi. Çalışmaya doğum kilosu 2.000 gramın altında olan bebekler alındı. Ünitemizde Türk Neonatoloji Derneği'nin önerileri doğrultusunda izlenen hastaların doğum ve taburculuk vücut ağırlığı, boy ve baş çevreleri ölçümleri ve persentil değerleri hesaplandı. Hastaların annelerinin demografik özellikleri, natal özellikleri, yaşadıkları majör problemler ve uygulanan tedaviler saptanarak postnatal büyüme üzerine etkileri araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan bebeklerin ünitemizden ayrılışındaki kilo persentili 10. persentilin altında olan bebekler EUBG (+) olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan 232 bebekten EUBG (+) olguların sayısı 131 olup tüm olguların %56,46'sını oluşturmaktaydı. Doğum kilosu düşüklüğü, ilk enteral beslenme gününde gecikme, entübe mekanik ventilatör desteğinde izlem gününün uzaması, tam enteral beslenmeye geçiş gününde uzama, total parenteral nütrisyon desteği aldığı gün sayısında uzama, geçirilen septik ataklar, nekrotizan enterokolit, bronkopulmoner displazi , eritrosit transfüzyon sayısında artış ve hastanede kalış süresinin uzaması ile EUBG gelişimi arasında anlamlı ilişki saptandı. SONUÇ: Küçük prematüre bebeklerin postnatal büyümelerinde genetik potansiyel etkili olabilmekle birlikte, erken enteral beslenme ve agresif parenteral beslenme kadar yenidoğan sepsislerini önleyici tedbirler, NEK, BPD ve mekanik ventilasyonun uygun yönetimi de etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to evaluate the frequency of extrauterine growth retardation (EUGR) by measuring the body weight, length and head circumference levels in premature infants in the neonatal intensive care unit and the associated factors. MATERIALS AND METHODS: A total of 232 premature infants who were hospitalized for 15 days or longer between 01.01.2016 and 01.12.2019 in our neonatal intensive care unit were examined. Infants whose birth weight was lover than 2000 grams were included in the study. Body weight values at birth and at the time of discharge length and head circumference levels and percentile values of the babies followed up according to recommendations of Turkish Neonatology Society in our unit were recorded. The demographic characteristics of the mothers, antenatal datas, major problems of the newborns and treatments applied were noted and their effects on postnatal growth were investigated. RESULTS: The infants whose body weight was below the 10th percentile at the time of discharged were defined as having EUGR (+). Of the 232 infants included in the study, the number of EUGR cases was 131 (56.46% of all cases). There was a significant relationship between EUGR development and low birth weight, delay from birth until the first enteral feeding day, duration of mechanical ventilation support, delay from birth until the full enteral feeding day, number of days on total parenteral nutrition, septic attacks, necrotizing enterocolitis, bronchopulmonary dysplasia, number of erythrocyte transfusions given and duration of hospital stay. CONCLUSION: The genetic potential of postnatal growth might efficient in small preterm infant, whereas early enteral feeding and agressive parenteral nutrition and also optimal of associated medical conditions such as NEC, BPD, mechanical ventilation and preventive measure for neonatal septisemia would be affected.