Gümüş biyopolimer kaplı ortodontik ark tellerinin kanin distalizasyon hızına etkisi: bir split-mouth çalışma
The effect of silver-biopolymer coated orthodonticarcwires on canine distalization rate: A split mouth study
  1. Tez No: 629934
  2. Yazar: ÖZGE ÖZAYDIN SAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ARICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; gümüş-biyopolimer kaplanmış ve rutin olarak kullanılan paslanmaz çelik ark tellerinin kanin dişin ark boyunca distale hareket hızına olan etkisini, üst çenede split-mouth (maksillada sağ ve sol yarım çenede) bir uygulamayla karşılaştırmalı olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya üst sağ-sol 1.küçük azı dişi çekimli, maksimum ya da moderate ankraj gerektiren 16 birey dahil edilmiştir. Çalışma grubu grubu olarak Ag- biyopolimer kaplı 0,019x0,025 inç paslanmaz çelik tel, kontrol grubu olarak kaplamasız 0,019x0,025 inç paslanmaz çelik tel üst çenenin sağ ve sol tarafına split-mouth olarak uygulanmıştır. Kanin distalizasyonu 0,019x0,025 inç kaplamalı ve kaplamasız paslanmaz çelik teller üzerinde birinci daimi molar dişin mesialindeki alveolar bölgeye yerleştirilmiş mini vida ile kanin diş arasında 150 gr'lık kuvvet uygulayan NiTi yaylar ile yapılmıştır. Distalizasyonun 4. ve 8. haftasında kayıtlar alınmıştır. Bu aşamalardaki kayıtlardan elde edilen 3 boyutlu dijital modeller üzerinde açısal ve boyutsal ölçümler yapılmıştır. Bulgular: Kanin dişin distalizasyonu değerlendirildiğinde, 4. ve 8. haftada yapılan ölçümlerde Ag-biyopolimer kaplı telde, kaplamasız tele göre daha az diş hareketi elde edilmesine rağmen aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Tipping açısı değerlendirildiğinde, kaplamasız tele göre, kaplamalı tel grubunda tipping açısındaki artış daha az miktarda olmasına karşın aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Kanin dişin distopalatinal rotasyonu değerlendirildiğinde 4. ve 8. haftalarda yapılan ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç: Ag-biyopolimer kaplı ortodontik ark telleri konvansiyonel paslanmaz çelik ark telleri için bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Ag-biyopolimer ark telleri estetik görünüme sahip olsa da, kullanıma başlandıktan bir süre sonra fiziksel özelliklerini kaybetmektedir. Estetik ve fonksiyonel ihtiyacı karşılayabilmek adına bu tellerin fiziksel özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate and compare the effect of silver-biopolymer coated and uncoated stainless steel arch wires on the canine tooth movement velocity performed on the continuous arch wires in a split-mouth study (the right and left half of the maxilla). Material and Methods: In this study, 16 individuals with maximum or moderate anchorage and the extraction of the upper first premolars, were included. Ag- biopolymer coated 0,019x0,025 inch stainless steel wire was used in the study group, and 0,019x0,025 inch stainless steel wire in the control group was applied in a split- mouth manner (the right and left sides of the upper jaw). Distalization force for the canine was performed by applying NiTi springs stretched between the maxillary first molars and the canine tooth which creates a 150 g force on the 0,019x0,025 inch coated and uncoated stainless steel wires. Records were taken at the 4th and 8th weeks after the start of the distalization period. Angular and dimensional measurements were made on the 3D digital models obtained from the records taken at these stages. Results: For distalization of the canine teeth, although less tooth movement was measured in the Ag-biopolymer coated wire group, there were not statistically significant differences between the coated and uncoated arch wire groups in the 4th and 8th week measurements. When the tipping angle was evaluated, the increase in this angle was less in the coated wire group compared to the uncoated wire group, but the difference was not statistically significant (p>0.05). When the distopalatinal rotation of the canine tooth was evaluated, no statistically significant difference was found between the groups for the measurements made at the 4th and 8th weeks. Conclusion: Ag-biopolymer coated orthodontic arch wires can be considered as an alternative to conventional stainless steel arch wires. Although Ag-biopolymer arch 10 wires have an aesthetic appearance, they lose their physical properties after a while. In order to meet the aesthetic and functional needs, the physical properties of these wires need to be improved.