1500 gram altı ve/veya 32 gestasyonel haftanın altında doğan prematürelerde patent duktus arteriosus varlığının morbidite ve mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the presence of patent ductus arteriosus and morbidity/mortality in premature infants born below 1500 grams and/or before 32 gestational weeks
  1. Tez No: 808495
  2. Yazar: ATAHAN İSMET ARARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Yenidoğan yoğun bakımdaki gelişmeler sayesinde özellikle çok düşük doğum ağırlıklı ve aşırı düşük doğum ağırlıklı bebek doğumları artmakta, erken doğuma ait birçok sorunun yönetiminin sağlanabilmesi için bu konuda yeni stratejiler geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Patent duktus arteriosus (PDA) prematüre dönemin en sık kardiyak problemidir. Mevcut yayınlar, merkezler arasında PDA tanı, tedavisi ve izleminde halen daha görüş birliği olmadığını bu sebeple yeni çalışmaların önemine vurgu yapmaktadır. Bu çalışmada HAPDA (Hemodinamik Anlamlı PDA) ve PDA'da uygulanan tedaviler demografik, beslenme, solunum ve neonatal sonlanım verileriyle karşılaştırılmıştır. Bu sayede PDA'nın mortalite ve morbiditeye etkisi ve birlikteliği araştırılarak PDA tedavisinde en etkili yaklaşımın oluşturulabilmesi için literatüre veri sunmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmada 1 Ocak 2018-2022 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YDYBÜ) 1500 gram altı ve/veya 32 gestasyon haftasının altında doğan prematüre bebekler çalışmaya alındı. Çalışmada hasta bilgilerine retrospektif olarak hasta dosyalarından ve hastane kayıt sisteminden ulaşıldı. Çalışmamıza klinik ve ekokardiyografik bulgularla HAPDA tanısı konulan ve PDA tanısı almayan otuz iki gestasyonel haftanın altında ve/veya 1500 gram altında doğan tüm prematüre hastalar alındı. Hemodinamik olarak anlamlı olmayan PDA hastaları ve majör konjenital anomalili hastalar çalışmaya dahil edilmedi. HAPDA tanılı hasta verileri, PDA tanısı almayan hastaların verileriyle karşılaştırıldı. Tekli kürde parasetamol ve ibuprofen grupları karşılaştırıldı. Tekli kür tedavi verileriyle, ikinci veya üçüncü kür (çoklu kür) tedavi verileri ve cerrahi ligasyon verileri birlikte karşılaştırıldı. Karşılaştırılan veriler doğum haftası, doğum ağırlığı, cinsiyeti, gebelik haftasına göre küçük bebek (SGA) varlığı, sezaryen (C/S) oranı, antenatal steroid (ANS) uygulaması, APGAR 1 ve 5 skoru, geç kord klemp uygulaması, maternal hastalık varlığı, invaziv mekanik ventilasyon (İMV) süresi, noninvaziv mekanik ventilasyon (NİMV) süresi, oksijen alma süresi, yüksek frekanslı oksijen (HFO) ventilasyon ihtiyacı, Respiratuar Distress Sendromu, apne, Orta&Ağır Bronkopulmoner Displazi (BPD), Pulmoner Kanama, Pulmoner Hipertansiyon, Ventilasyon ilişkili Pnömoni (VAP), Evre 2&3 İntraventriküler Hemoraji (İVH), Evre 2&3 Nekrotizan Enterokolit (NEK), Kültür pozitif sepsis varlığı, geç neonatal sepsis (LOS) atak sayısı, Evre 2 ve üstü prematüre retinopatisi varlığı, YDYBÜ yatış süresi ve mortalite idi. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 338 bebeğin gestasyonel yaş ortalamaları 27,77±2,91 hafta olup doğum ağırlığı ortalamaları 938,44+318 gramdı. PDA olmayan 208 hasta, hemodinamik anlamlı PDA tanısı alan 130 hasta gruplara ayrıldı. HAPDA tanılı hastalar ise kendi aralarında tek kür tedavi ile PDA'sı kapanan 68 hasta, çoklu kür tedavi ile PDA'sı kapanan 31 hasta ve cerrahi ligasyon ile PDA'sı kapanan 12 hasta olarak gruplar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to advancements in neonatal intensive care, the number of extremely low birth weight and very low birth weight infants has been increasing, necessitating the development of new strategies to manage the various issues associated with preterm birth. Patent ductus arteriosus (PDA) is the most common cardiac problem during the preterm period. Current literature highlights the lack of consensus among centers regarding the diagnosis, treatment, and monitoring of PDA, emphasizing the importance of further studies in this field. This study aims to compare hemodynamically significant PDA (HSPDA) and the treatments employed for PDA in terms of demographic, nutritional, respiratory, and neonatal outcome data. By investigating the impact and association of PDA with mortality and morbidity, the objective is to provide data to the literature in order to establish the most effective approach for PDA treatment. Materials and Methods: In this study, premature infants born below 1500 grams and/or before 32 gestational weeks were included, who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of the Ministry of Health University Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital between January 1, 2018, and 2022. Patient data was obtained retrospectively from medical records and the hospital's record system. All premature patients who were diagnosed with hemodynamically significant PDA (HSPDA) based on clinical and echocardiographic findings, as well as those without a diagnosis of PDA, and born before 32 gestational weeks and/or below 1500 grams were included in the study. Patients with hemodynamically insignificant PDA and major congenital anomalies were excluded. Data of patients diagnosed with HSPDA were compared with data of patients without PDA. Within the single-course treatment, the paracetamol and ibuprofen groups were compared. Data of single-course treatment were compared with data of second or third courses (multiple-course) treatment and surgical ligation. The compared data included gestational age, birth weight, gender, presence of small for gestational age (SGA) according to gestational age, cesarean section (C/S) rate, antenatal steroid (ANS) administration, APGAR scores at 1 and 5 minutes, delayed cord clamping, presence of maternal illness, duration of invasive mechanical ventilation (IMV), duration of noninvasive mechanical ventilation (NIMV), duration of oxygen supplementation, need for high-frequency ventilation (HFO), Respiratory Distress Syndrome, apnea, Moderate to Severe Bronchopulmonary Dysplasia (BPD), Pulmonary Hemorrhage, Pulmonary Hypertension, Ventilator-Associated Pneumonia (VAP), Stage 2 & 3 Intraventricular Hemorrhage (IVH), Stage 2 & 3 Necrotizing Enterocolitis (NEC), presence of culture-positive sepsis, number of late-onset sepsis (LOS) episodes, presence of Stage 2 or higher prematurity retinopathy, duration of NICU stay, and mortality. Data were analyzed using SPSS 25.0 software. Results: The mean gestational age of the 338 included infants was 27.77±2.91 weeks, with a mean birth weight of 938.44±318 grams. Among them, 208 patients did not have PDA, while 130 patients were diagnosed with hemodynamically significant PDA. Among the patients diagnosed with HSPDA, they were divided into three groups: 68 patients who closed their PDA with single-course treatment, 31 patients who closed their PDA with multiple-course treatment, and 12 patients who closed their PDA through surgical ligation.