İlk kez sezaryen seksiyo olan hastalar ile mükerrer sezaryen seksiyo olan hastaların ağrı değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of pain perception in patients who had first time caesarean section and post cesarean section
  1. Tez No: 301350
  2. Yazar: NUR PINAR AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN NARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ilkkez sezaryen olan hastalar ile mükerrer sezaryen olan hastaların ağrı düzeylerinin doğru tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmamızın 06-10-2010 ile 24-12-2010 tarihleri arasında yapılmış olup, araştırmamızın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Doğum Servisi ile Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastahanesi Nisaiye Servislerinde sezaryen operasyonu geçiren hastaların tümü oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu tarihler arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Doğum Servisi ile Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi nisaiye servislerinde yatmakta olup ,araştırmaya katılmayı kabul eden 216 hasta oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak, 9 sorudan oluşan anket formu ile Mc Gill Melzack ağrı soru formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the patients pain level decisively and to enable the patients to experience the least pain.The study was done between 06.10.2010 and 24.12.2010. It includes the patients who have cesarean section in gynecology clinic of 19 May University Hospital and Samsun Gynecology And Pediatrics Hospital.