Üniversitede öğrenim gören öğretmen adaylarının yaratıcı drama düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of creative drama levels of prospective teachers at the university according to different variables
- Tez No: 629977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında öğrenim görmekte olan BESYO ve sınıf öğretmenliği bölümlerindeki öğretmen adaylarının yaratıcı dramaya karşı tutumları farklı değişkenler üzerinden değerlendirilmiştir. Bu kapsamda detaylı bir yazın taraması gerçekleştirilmiş ve önceki çalışmalar konu, kapsam, yöntem ve bulgular açısından incelenmiştir. Çalışmanın bir sonraki aşamasında kavramsal çerçeve oluşturularak yaratıcı drama ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Daha sonra Okvuran (2000) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Drama Tutum Ölçeği”58 BESYO ve 62 sınıf öğretmenliği olmak üzere 120 öğretmen adayına uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından faydalanılmıştır. Analizde frekans, tanımsal istatistikler, korelasyon, t-testi, ANOVA ve Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular incelendiğinde ölçeğin olumlu cümlelerine katılımcıların yüksek oranda katıldıkları, olumsuz cümlelerde de düşük algıya sahip oldukları gözlenmiştir. Ayrıca AFA ile elde edilen boyutlar arasında dramaya karşı eleştirel tutumlarla dramaya yönelik tutumlar arasında negatif bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bireysel tutumları ile dramaya yönelik tutumları arasında istatistiki olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca cinsiyete göre eleştirel tutumlarda kadın katılımcıların lehine anlamlı bir farkın olduğu bulunmuştur. Okudukları bölümlere göre de eleştirel tutumlarda anlamlı fark tespit edilmiştir. Yaşa göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Mezun oldukları okullara göre lise lehine Anadolu lisesine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak çalışma grubunun yaratıcı dramaya bakış açısının olumlu olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın son kısmında araştırmacılar ve politika geliştiriciler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, pre-service teachers' attitudes towards creative drama in the Physical Education Sports High School (PESC) and classroom teaching departments at Kahramanmaraş Sütçü İmam University in the 2019-2020 Academic year were measured with different variables. In this context, a detailed literature review was conducted and previous studies were examined in terms of subject, scope, method and findings. In the next stage of the study, conceptual framework was created and information about creative drama was presented. Then, The Drama Creative Drama Attitude Scale developed by Okvuran (2000) was applied to 120 prospective teachers, 58 of which were PESC and 62 of which were primary school teachers. SPSS program was used for data analysis. Frequency, descriptive statistics, correlation, t-test, ANOVA and Exploratory Factor Analysis (AFA) were used in the analysis. When the findings obtained from the study were analyzed, it was observed that the participants had a high percentage of positive sentences and had low perception in negative sentences. In addition, it was found that there was a negative relationship between the attitudes towards drama and critical attitudes towards drama among the dimensions obtained with EFA. In addition, a statistically significant positive relationship was found between individual attitudes and attitudes towards drama. In addition, it was found that there was a significant difference in gender critical attitudes in favor of female participants. According to their departments, a significant difference was found in critical attitudes. There was no significant difference according to age. A significant difference was found in favor of high school compared to Anatolian high school. As a result, it was determined that the sample's perspective on creative drama was positive. In the last part of the study, suggestions for researchers and policy makers are presented.