Kronik hepatit c hastalarında tanı ve tedavi takibinde HCV kor antijeni, HCV RNA ve ELİSA yöntemlerinin maliyet, zaman ve etkinlik açısından karşılaştırılması
Evaluation of HCV core antigen in diagnosis of chronic hepatitis C patients under direct-acting antiviral treatment
  1. Tez No: 630038
  2. Yazar: MÜGE TOYGAR DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SILA AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Dünya çapında yaklaşık 185 milyon kişinin HCV ile enfektedir. Küresel enfeksiyon prevalansı % 2-% 3 olarak bilinmektedir (7,8). Bu hastaların her yıl 350.000'i kronik hepatit C (KHC) ile ilişkili siroz ve hepatoselüler karsinom (HSK) gibi komplikasyonlarla yaşamını yitirmektedir (184). Son yıllarda KHC tedavisinde direk etkili antivirallerin kullanımı ile başarı oranı %90'ların üzerine çıkmıştır. Bu nedenle tarama ve daha çok kişiyi tedavi adayı olarak saptamak önemlidir. Bu çalışmanın amacı; DEA başlanacak hastaların tedavi öncesi ve sonu hasta plazma örneklerinde çalışılan HCV kor antijen testi ile HCV RNA'nın korelasyon, etkinlik, maliyet açısından karşılaştırmasını yapmak ve kor antijen ölçümünün rutin laboratuvar testi olarak kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya enfeksiyon hastalıkları polikliğine başvurmuş 76 kronik HCV enfeksiyonu olan hasta alındı. HCV RNA pozitif, 18 yaşın üstü ve DEA ile tedavi başlanacak hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonu plazmaları alındı ve santrifüj edildi. Daha sonra tüm numunelerde ARCHITECT kor antijen ölçümü Abbott yöntemi kullanılarak HCV Ag düzeyi çalışıldı. Eş zamanlı hastaların hastanemizde rutin olarak çalışılan tedavi öncesi ve sonrası HCV RNA ve anti-HCV düzeyleri hastane very sistemi kullanılarak elde edildi ve HCV Ag düzeyleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %57.9'u erkek (44/76), %63'ü tedavi deneyimli(48/76) ve %27'si (21/76) sirozdu. Tüm hastalara direk etkili antiviraller başlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Approximately 185 million people worldwide are infected with HCV. Global infection prevalence is known as 2% -3% . 350,000 of these patients die each year with complications such as chronic hepatitis C (KHC) related cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HSK). In recent years, with the use of direct-acting antivirals in the treatment of KHC, the success rate has exceeded 90%. Therefore, it is important to screen and identify more people as candidates for treatment. The purpose of this study; To compare the HCV core antigen test with HCV RNA, which is studied in the patient plasma samples before and after the treatment of patients using DAA, and to evaluate the usability of core antigen measurement as a routine laboratory test. Material and Method: This study included 76 patients with chronic HCV infection who applied to the infectious disease outpatient clinic. Patients who were HCV RNA positive, over 18 years old and who would start treatment with DEA were included in the study. Plasmas of patients were taken before and after treatment and centrifuged. Then, HCV Ag level was studied in all samples by using ARCHITECT core antigen measurement Abbott method. HCV RNA and anti-HCV levels before and after treatment routinely studied in our hospital were obtained using the hospital data system and compared with HCV Ag levels. Results: 57.9% of the patients were male (44/76), 63%(48/76) were treatment experienced and 27% (21/76) were cirrhotic. All patients were started with direct-acting antivirals.