Hirschsprung hastalığında transanal endorektal pullthrough ve Martin-modifiye Duhamel ameliyatlarının sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of transanal endorectal pull-through (TEPT) and Martin-modified Duhamel operations in Hirschsprung disease
- Tez No: 630053
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KEMAL ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hirschsprung hastalığı tanısıyla transanal endorektal pullthrough (TEPT) ve Martin-modifiye Duhamel ameliyatları yapılmış olan hastalarımızın sonuçlarının karşılaştırması. Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde 2002 - 2007 yılları arasında Hirschsprung hastalığı nedeniyle transanal endorektal pull-through (Grup 1, n: 24), transanal yolla başlanıp laparotomi gerektiren endorektal pull-through (Grup 2, n: 12) ve Martin modifiye Duhamel (Grup 3, n: 17) uygulanan 53 hasta değerlendirildi. Bu hasta grupları yaş, cinsiyet, aganglionik segment uzunluğu, intraoperatif detaylar, postoperatif erken dönem komplikasyonlar ve uzun dönem fonksiyonel sonuçlar açısından değerlendirildi ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We compared the results of patients who underwent transanal endorectal pull-through (TEPT) and Martin-modified Duhamel operations for Hirschsprung's disease (HD). Patients and Methods: Between 2002 and 2007, we evaluated 53 patients with Hirschsprung's disease treated with transanal endorectal pull-through (Group 1, n: 24), endorectal pull-through with a laparotomy requirement after an initiated transanal approach (Group 2, n: 12) and Martin modified Duhamel (Group 3, n: 17). Age, gender, length of aganglionic segment, intraoperative details, postoperative early complications and long term functional outcomes are evaluated and compared among these patient groups.