Hirschsprung hastalığında Swenson ameliyatı ile laparoskopi yardımlı transanal endorektal pull-through ameliyatı sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of postoperative results of swenson's technique and laparoscopy assisted transanal endorectal pull-through in hirschsprung's disease
- Tez No: 306256
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Hirschsprung hastalığı (HH) için ilk ameliyat tekniği, Swensontarafından tanımlanmıştır. Daha sonraki yıllarda Rehbein, Duhamel ve Soave kenditekniklerini tanımlamışlardır. Günümüzde, açık ve laparoskopik transanal endorektalişlemler popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada, Swenson ve laparoskopi yardımlıtransanal endorektal pull-through (LYTERP) yöntemleriyle ameliyat edilenhastaların sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Hastalar ve yöntem: Bu çalışmada; HH nedeniyle 2002-2011 yılları arasındaSwenson (Grup I) ve LYTERP (Grup II) ameliyatları yapılan 49 hasta incelendi.Grup I'de 18 hasta (14 erkek, 4 kız), grup II'de 31 hasta (26 erkek, 5 kız) olup,hastalara ait veriler, geriye dönük olarak incelendi. Sosyal yaşam kaliteleri, hastalarlave aileleriyle görüşülerek kaydedildi. Kontinans değerlendirmesi Krickenbeckskorlamasıyla yapıldı.Bulgular: Ameliyat yaşları grup I'de 6,5 ay, grup II'de 3 ay olarak bulundu(p>0,05). Grup I'de 3 hastada, grup II'de 4 hastada ek anomali tespit edildi (p>0,05).Her iki grupta geçiş zonu dağılımı arasında fark izlenmedi. Grup I'de 6, grup II'de 4hastaya ameliyat öncesi kolostomi açıldı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The first surgical technique for Hirschsprung's disease (HD) is describedby Swenson. Afterwards, Rehbein, Duhamel and Soave reported their owntechniques. Recently, the open and laparoscopic transanal endorectal techniques havebecome more popular. In this study, we compared the postoperative results ofSwenson's operation and laparoscopy assisted transanal endorectal pull-through(LATERP) for Hirschsprung' s disease.Patients and methods: Forty-nine HD patients operated on between 2002-2011 were divided in two groups according to operative technique and results werecompared with each other. In group I, there were 18 patients (14 boys, 4 girls) andthese patients were operated with Swenson' s technique. In group II, there were 31patients (26 boys, 5 girls) and these patients were operated with LATERP. The datasof patients were reviewed retrospectively. Quality of life, in consultation withpatients or their families were recorded. Continence was assessed by theKrickenbeck classification.Results: In group I, the patients were 6,5 months old at operation and 3 monthsold in group II. There were additional anomalies in 3 patients in group I and 4patients in group II (p>0,05). Localization of transitional zone were similar in twogroups. Preoperative ostomy was needed in 6 patients in group I and 4 patients ingroup II (p>0,05). Operation time was 132 minutes in group I and 100 minutes ingroup II (p0,05).