Genu rekurvatumlu kadınlarda modifiye edilmiş topuk kamalarının stabiliteye etkisi
Effects of modified heel wedges on females with genu recurvatum
  1. Tez No: 630082
  2. Yazar: NAİLE HANDE YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç, farklı yükseklikteki topuk kamalarının genu rekurvatumlu(GR) sağlıklı kadınlarda plantar basınç ve postüral stabiliteye etkisini incelemektir. Çalışmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Protez Ortez Merkezi'ne gelen yaşları 20-35 arasında 28 sağlıklı kadın gönüllü dahil edildi. GR açıları (GRA) College des Jeunes Orthopedistes (CJOrtho) aplikasyonla ölçüldü. GRA 10⁰ ve üzerindeki bireylere alt ekstremite esneklik testleri yapıldı ve fiziksel aktivite düzeyi bilgileri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ)'a kaydedildi. Etil Venil Asetat (EVA)'dan üretilen 1 cm, 2,5 cm ve 5 cm yüksekliğindeki kamalarla GRA tekrar ölçüldü, değişimler kaydedildi. Önce çıplak ayak, sonra kamalarla Sensor Medica pedobarografi cihazıyla analiz yapıldı. Statik basınç ve stabilometrik veriler bulundu. Verilerin analizinde IBM SPSS Version 22.0 kullanıldı. GRA ile esneklik test sonuçları ve IPAQ verileri arasındaki anlamlı fark bulundu (p0,05). 5 cm kama karşılaştırıldığında sağ ön ayak temas yüzeyi, arka ayak ağırlık oranı, sağ ve sol ayak total yüklenme verileri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Stabilometrik verilerde; çıplak ayak ile 1 ve 5 cm kama karşılaştırıldığında veriler arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim is to examine the effect of heel wedges of different heights on plantar pressure and postural stability in healthy women with genu recurvatum (GR).28 healthy women between the ages of 20-35, who came to the Istanbul Medipol University Prosthetic Orthotic Center, were voluntarily included.GR angles (GRA) were measured by College des Jeunes Orthopedistes (CJOrtho) application. Lower extremity flexibility tests were performed on individuals with GRA 10 and above and physical activity level information was recorded in the International Physical Activity Survey Short Form (IPAQ). GRA was measured again with 1 cm, 2.5 cm and 5 cm high wedges produced from Ethyl Venyl Acetate (EVA) and changes were recorded. First, bare feet and then wedges were analyzed with Sensor Medica pedobarography device. Static pressure and stabilometric data were found. IBM SPSS Version 22.0 was used to analyze the data. The relationship between GRA and flexibility test results and IPAQ data was significant (p 0.05). When 5 cm wedge was compared, there was no significant difference between the right forefoot contact surface, the rearfoot weight ratio and the total loading data of the right-left foot (p> 0.05). In the stabilometric data; No significant difference was found between the bare feet and 1 and 5 cm wedge (p> 0.05).