Genu rekurvatum deformitesi olan inmeli hastalarda ayakkabı modifikasyonunun yürüme üzerine etkisi
The effects of footwear tuning on gait of stroke patients with genu recurvatum deformity
  1. Tez No: 452878
  2. Yazar: ERSİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Her ne kadar dAFO diz üzerindeki ekstansör momenti azaltsa da, aynı amaca yönelik topuk desteklerinin etkilerinin bildirildiği çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, genu rekurvatum deformitesi olan inmeli hemiplejik hastaların tedavisinde dAFOAK modifikasyonunun etkisinin araştırılması amaçlandı. Genu rekurvatum deformitesi olan 23 kronik hemiplejik inme hastası çalışmaya dahil edildi. Her hastanın dAFO ile kullandığı ayakkabısının ölçüsü alınarak, 1 cm yüksekliğindeki topuk kısmı ön ayak doğrultusunda sıfırlanan ve mantar plakadan elde edilen rampa ile modifikasyon uygulandı. Üç boyutlu bilgisayarlı yürüme analizi ve ADYT birer hafta ara ile iki değerlendirme şeklinde uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortancası 48 yıl, hastalık süresinin ortancası ise 25 ay idi. Hastaların 10'u (%43,5) sağ, 13'ü (%56,5) sol hemiplejik idi. Çalışmamızda, seçilen parametrelerden dAFOAK ile karşılaştırıldığında modifiye dAFOAK ile; kadans, çift destek fazı, basma fazında maksimum diz ekstansiyon açısı ve salınım fazında maksimum diz fleksiyon açısı parametrelerinde anlamlı değişiklikler saptandı (tüm parametrelerde p0,017).
Özet (Çeviri)
Although a dAFO can reduce extensor moment on the knee, the effects of heel supports have been reported for the same purpose. This study aimed to investigate the efficacy of tuning a dAFOFC with heel support for the treatment of hemiplegic stroke patients presenting with genu recurvatum. A total of 23 chronic hemiplegic stroke patients who exhibited knee hyperextension during the stance phase were included in this study. We tuned the patients? existing dAFOFC with a full-length, sole-piece heel support, which was wedged toward the forefoot direction. Three-dimensional gait analysis and a SMWT were performed in two sessions with an interval of one wk between sessions. The median age of the patients was 48 years, and the median disease duration was 25 months. Ten (43.5%) patients exhibited right-sided hemiplegia, and 13 (56.5%) patients exhibited left-sided hemiplegia. We observed signi ? cant improvements in certain parameters with the tuned dAFOFC compared with the non-tuned device, including cadence, double support time, maximum knee extension during stance and peak knee flexion during swing (p0.017, for all parameters). The percentage of vastus lateralis activity at early stance was significantly better with both the tuned and the non-tuned dAFOFCs compared with a barefoot condition.