Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin yaşadığı gerçeklik şokları
The reality shocks experienced by teachers in the distance learning process
- Tez No: 679256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; COVİD-19 salgınından dolayı acil eylem planı olarak uygulanan uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin yaşadığı gerçeklik şoklarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; öğretmenlere gerçeklik şoku yaşatan uzaktan eğitim problemlerinin neler olduğu, bu problemlerin hangi tür duyuşsal tepkilere yol açtığı, bu problemlerin öğretmenler tarafından nasıl çözüme ulaştırıldığı, öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik beklentilerinin neler olduğu, bu beklentilerin ne gibi değişimlere uğradığı ve uzaktan eğitimde öğretmenlerin olumlu bulduğu özelliklerin neler olduğu gibi noktalara değinilmiştir. Bu araştırma, nitel araştırmanın bütüncül tek durum deseniyle şekillendirilmiştir. Araştırma, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Gaziantep'te acil eylem planı olarak uygulanan uzaktan eğitim faaliyetini yürüten 25 öğretmenle yapılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örneklemeyle seçilmiştir. Araştırmanın verileri, nitel veri toplama araçlarından biri olan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Toplanan veriler nitel içerik analiziyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda uzaktan eğitimdeki öğretim sürecinin, canlı ders sırasındaki sınıf yönetiminin, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma becerisinin, veli davranışlarının, Okul idaresi davranışlarının ve teknolojik altyapıdan kaynaklanan sorunların gerçeklik şokuna neden olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin gerçeklik şoku oluşturan sorunlara çözüm önerileri getirdikleri de tespit edilmiştir. Bazı öğretmenlerin salgın öncesi uzaktan eğitime yönelik olumlu beklentileri hayal kırıklığı ile sonuçlanmış; bazı öğretmenlerin olumsuz beklentileri olumlu tutum ile sonuçlanmıştır. Uzaktan eğitimin öğretmenlerin BİT araçlarını kullanma becerisini artırması, araştırma becerisini geliştirmesi, planlı olmasını sağlaması ve öz yeterliliğini yükseltmesi öğretmeni mutlu eden olumlu özellikleri olmuştur. Ayrıca ileride evde ek öğretim hizmeti olarak kullanılabilmesi ve salgın zamanında eğitimin kesintiye uğramaması olumlu görülen diğer özellikleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the reality shocks experienced by teachers during the compulsory distance education process due to the COVID-19 epidemic. Following this purpose; some points such as what kind of affective reactions caused by the distance education problems gave teachers a reality shock, how they were solved by the teachers, what the expectations of the teachers for distance education were, what kind of changes these expectations had undergone, and what were the positive features that alleviated the affective problems of the teachers in distance education were revealed. This research was designed by the holistic single case pattern of qualitative research. This research was carried out by 25 teachers who carried out the distance education activity implemented as an emergency action plan in Gaziantep in the 2020-2021 academic year. The study group was selected by standard sampling, which is one of the purposive sampling methods. The data of the research were collected with semi-structured interview questions, which is one of the qualitative data collection tools, and collected data were analyzed by qualitative content analysis. The teaching process in distance education from the analysis of the current class management during live courses, information and communication technology to use skills, parents' behavior, school management behaviors, problems arising from the technological infrastructure was found to be the cause of the reality shock. It was determined that teachers offer solutions to problems that cause reality shock. While some teachers' positive expectations for distance education before the epidemic resulted in disappointment, some teachers' negative expectations resulted in positive attitudes. The positive features of distance education that increase teachers' information and communication technologies and research skills, ensure that they are planned and increase their self-efficacy are the positive features that make teachers happy. In addition, positive choices are made in order to benefit from additional education services in the future and to benefit from developments related to distance education.