Maden ve enerji kaynaklarının Türk ekonomisindeki rolü ve dış ticarete etkileri
The role of mining and energy resources in Turkish economy and their effects on foreign trade
- Tez No: 630155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN DENİZ KUĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye çeşitlilik bakımından maden yatakları konusunda oldukça zengin bir ülkedir. Bunun yanında Türkiye'nin enerji rezervleri bakımından zengin bir coğrafyaya oldukça yakın bir noktada konumlanması, ona bir“enerji koridoru”niteliği kazandırmaktadır. Bu durum, ülkemizin enerji sektörü ve madencilikte söz sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, maden ve enerji kaynaklarının Türk ekonomisindeki rolü ve Türk dış ticaretine etkileri ele alınmaktadır. Bu amaç çerçevesinde çalışma üç bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde maden ve enerji kaynaklarının genel çerçevesi, ikinci bölümde dış ticarete ilişkin bilgiler, üçüncü bölümde ise madencilik sektörü ve enerji kaynaklarının ekonomi ve dış ticarete etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a very rich country in terms of mineral deposits diversity. Besides, the fact that Turkey is located close to very rich geography in terms of energy reserves makes it an“energy corridor”. This enables our country to have a say in the energy sector and mining. In this study, the role of mining and energy resources in the Turkish economy and their effects on Turkish foreign trade are discussed. Within the framework of this purpose, this study has been completed in three sections. In the first section, the general framework of mining and energy resources, in the second section information on foreign trade, and in the third section, the effects of the mining sector and energy resources on economy and foreign trade are mentioned.