Teacher and student interest, quality of motivation and engagement in content-based EAP classes
İçerik temelli EAP sınıflarında öğrenci ve öğretmen ilgisi, motivasyon niteliği ve derse katılım
- Tez No: 630154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIKATERINI MICHOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, ENG 101/ 102 öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin içerik temelli EAP derslerinde gösterdikleri motivasyon nitelikleri (Kontrollü ya da özerk motivasyon gibi) ve ders temalarına olan ilgileri ile öğrencilerin aracı ve davranışsal katılımları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma, Ankara'da eğitim dili İngilizce olan, özel bir üniversitede gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları zorunlu İngilizce ve kompozisyon derslerini alan 52 üniversite birinci sınıf öğrencisidir (Yüzde 51'i kız, yüzde 49'u erkek öğrenci; yaş ortalaması = 19.59, SD = 0.5). Hiyerarşik regresyon analizlerinin sonuçları, öğrencilerin ENG 101/102 derslerinin temalarına olan ilgilerinin, derslerdeki özerk motivasyonları ile davranışsal ve aracı katılımları için anlamlı ve pozitif bir yordalayıcı olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, analiz sonuçları, öğretim görevlilerinin ENG 101/102 derslerini vermek konusundaki algılanan motivasyon nitelikleri ile öğrencilerin derste gösterdiği motivasyon nitelikleri arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Diğer yandan, bulgulara göre, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin ENG 101/102 derslerinin temalarına gösterdikleri ilgi ve heves, öğrencilerin aracı katılımlarını anlamlı ve pozitif bir şekilde tahmin ederken, öğrencilerin davranışsal katılımı yalnızca ENG 101/102 derslerine gösterdikleri özerk motivasyon ve ders temalarına olan ilgileri ile tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında uygulama için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study sought to investigate if there was a relation among ENG 101/ 102 instructors' and students' interest, quality of motivation (i.e., autonomous versus controlled motivation) and students' engagement in content-based EAP classes. The study was carried out at an English-speaking private university located in Ankara. The participants of the study were 52 freshmen (51 percent female, 49 percent male; Mean age = 19.59, SD = 0.5) taking ENG 101 and 102 classes which are compulsory English and essay composition courses. The results of the hierarchical regression analyses demonstrated that students' interest in the theme of their ENG 101/102 classes was a significant and positive predictor for students' autonomous motivation as well as their agentic and behavioral engagement. Furthermore, instructors' perceived quality of motivation in teaching the content of ENG 101/102 classes was significantly and positively linked to students 'quality of motivation. On the other hand, while instructors' and students' interest and enthusiasm in the themes of ENG 101/102 classes were significant and positive predictors of students' agentic engagement, students' behavioral engagement was only predicted by autonomous student motivation and student interest in the themes of their class. The implications for practice were provided in the light of the findings.