Ortaokul öğrencilerinin problem çözme becerileri ile sosyal uyum becerileri ve sosyal duygusal öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problem solving skills and social adaptation skills and social emotional learning skills of secondary school students
- Tez No: 630156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı İstanbul ilindeki Ümraniye, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde yer alan ve araştırmacı tarafından seçilmiş olan normal ortaokul ve imam hatip ortaokulların da eğitim gören öğrencilerin problem çözme becerileri, sosyal uyum becerileri ve sosyal duygusal öğrenme becerileri puanlarını cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü açısından incelemektir. Problem çözme alt boyutlarının sosyal uyum beceri ve sosyal duygusal öğrenme puanlarını yordama düzeyini belirlemektir. Bu amaçla 10 farklı okulda bulunan toplam 792 ortaokul öğrencisiden veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar için Problem Çözme Envanteri (İPÇE), Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği (SDÖBÖ) ve Sosyal Uyum Envanteri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarını belirlemek için Bağımsız Ortalamalar T Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analiz teknikleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kız ve erkek öğrenciler arasında problem çözme becerileri ve sosyal uyum becerileri puan ortalamaları anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. 7.sınıf ve 8.sınıf öğrencileri arasında problem çözme becerileri puan ortalamaları anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Normal ortaokul ve İmam hatip ortaokulu arasında problem çözme becerileri ve sosyal uyum becerileri puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılaşma görülmüştür. Problem çözme becerileri alt boyutları, sosyal uyum ve sosyal duygusal öğrenme puanları arasında anlamlı düzeyde ilişkiler görülmüştür. Problem çözme becerileri alt boyutları puanlarının sosyal uyum ve sosyal duygusal öğrenme puanlarının anlamlı düzeyde yordayıcısı olduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkarak gelecek araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the problem solving skills, social adaptation skills and social emotional learning skills scores of the students in the normal secondary schools and imam hatip secondary schools in Umraniye, Uskudar and Kadikoy districts of Istanbul . it is to examine. To determine the level of social adaptation and social emotional learning scores of problem solving sub-dimensions. For this purpose, data were collected 792 secondary school students in 10 different schools. As a data collection tool, Problem Solving Inventory (PSI), Social Emotional Learning Skills Scale (SELS) and Social Compliance Inventory was applied. In order to determine the results of the study, Independent Means T Test, Pearson Product Moment Correlation and Multiple Linear Regression Analysis techniques were applied. According to the results of the study, it was seen that the problem-solving skills and social adjustment skills differed significantly between the girls and boys. It was seen that the average scores of problem solving skills differed significantly between 7th and 8th grade students. Significant differentiation was observed between mean scores of problem solving skills and social adjustment skills between normal secondary school and Imam hatip secondary school. Significant relationships were found between the sub-dimensions of problem solving skills, social adjustment and social emotional learning scores. It was found that problem solving skills subscale scores were a significant predictor of social cohesion and social emotional learning scores. Based on these results, suggestions were made for future research.