Etmek fiiliyle yapılan birleşik fiiller ve bunların hal ekli veya hal eksiz tamlayıcılarla kullanılışı
  1. Tez No: 63016
  2. Yazar: GÜLSEL SEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
ÖZET Türkçede çok sayıda birleşik fiil vardır. Birleşik fiillerin hangi tamlayıcılar ile kullanıldığı konusunda etraflıca araştırma yapılmamıştır. Bu çalışma, Türkçede etmek yardımcı fiiliyle yapılan birleşik fiiller ve bunların hâl ekli veya eksiz kullanımlarım, tespit etmek üzere hazırlanmıştır. Tez, Giriş, İnceleme, Sonuç ve Kaynaklar bölümlerinden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde isim+yardımcı fiil kuruluşundaki birleşik fiiller ile hâl ekleri konusunda çeşitli araştırıcıların görüşleri sıralanmış ve çalışmada ele alınan etmek fiillerinin hangi tamlayıcılar ile kullanılacağı belirtilmiştir. İnceleme bölümü iki kısımdan meydana gelmektedir. Etmek Fiiliyle Yapılan Birleşik Fiiller ve Tamlayıcıları başlıklı kısımda alfabetik olarak birleşik fiiller, anlamlan ve taradığımız eserlerde ve sözlüklerde tespit ettiğimiz ihtiyaç duydukları tamlayıcılarla kullanımları örnek cümlelerle verilmiştir. Dizin kısmında ilk önce çalışmadaki 2000 adet birleşik fiilin alfabetik olarak listesi verilmiştir. Daha sonra hâl ekli veya eksiz 47 değişik şekilde kullanımım tespit ettiğimiz birleşik fiiller, hâl ekleri için verdiğimiz sıraya uygun olarak dizilmiştir. Sonuç bölümü birleşik fiillerinin yapısı ve tamlayıcılarıyız ilgili tespitlerimizden oluşturulmuştur. Kaynaklar bölümünde, yararlanılan bütün kaynaklara, sözlüklere ve taranan eserlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY There are too many compound verbs in Turkish but we couldn't meet such many studies on the subject which complements these compound verbs had been used with. By this study, we wanted to determine the compound verbs, in several forms, valid only in Turkish, made with the helping verb“do”. This study consists of parts; Introduction. Development, Conclusion and the References. In the part introduction, here had been given some studies consisting of decisions by some others on the subject compound verbs, in the structure of name+helping verb and their several forms valid only in Turkish. Also the complements, the helping verb“do ”to be used with had been given. Development consists of two parts. In the part with the heading“Compound verbs made with the helping verb do and their complements ”, the compound verbs, their meanings and their complemets met in the sovices or dictionaries had been given in alphabetical order with several examples. In the part appendix, first the list of 2000 compound verbs had been given in alphabetical order. Then, their 47 different forms of usage which are valid only in Turkish had been listed among their usages. By the conclusion, we have given recognitions on the structures and complements of compound verbs. And the last part, the references, gives the names of the studies, dictionaries and the sources used.