Sosyal bilgiler derslerinde yeni bir bakış 'Hafıza mekanları'
A new look in social studies courses: Memory place
  1. Tez No: 630160
  2. Yazar: HİLAL MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE EMEL AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenliği öğretmen adaylarının okul dışı öğrenme ortamlarından kabul edilebilecek hafıza mekânlarını tanımasını, sosyal bilgiler eğitimi ile ilişkilendirmesini sağlamak ve hafıza mekânlarını alanlarında nasıl kullanacaklarını onlara göstermektir. Araştırmada nitel araştırma modellerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen,“Görüşme Formu 1”ve“Görüşme Formu 2”kullanılmıştır. Uygulama süreci başlamadan önce araştırmacı, sosyal bilgiler öğretmenliği son sınıf öğretmen adaylarına Görüşme Formu 1'i uygulamıştır. Uygulanan formun incelenmesi sonucunda sorulara yetersiz cevap veren öğretmen adaylarından gönüllü 23 kişi çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu ile 30 oturum ve toplam 57 saat uygulama yapılmıştır. Her oturum sonunda öğretmen adaylarından uygulama ile ilgili dönütler alınmıştır. 30 oturum sonunda çalışma grubuna“Görüşme Formu 2”uygulanmış ve tüm süreçle ilgili değerlendirme yapılmıştır. Çalışma grubundan elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, uygulamalar sonunda çalışma grubundaki sosyal bilgiler öğretmenliği öğretmen adaylarının hepsinin hafıza mekânlarını açıklayabildiği söylenebilir. Ayrıca okul dışı öğrenme ortamları içerisinde hafıza mekânlarını belirleyebildiklerini, sosyal bilgiler dersi kazanımlarıyla hafıza mekânlarını ilişkilendirebildiklerini ve hafıza mekânlarını kullanarak okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik ders planı hazırlayabildiklerini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to enable the social studies teacher candidates to recognize memory places that can be accepted from out-of-school learning environments, to associate them with social studies education and to show them how to use memory places in their fields. Action research, one of the qualitative research models, was used in the research. In the research,“Interview Form 1”and“Interview Form 2”developed by the researcher were used as data collection tool. Before the application process started, the researcher applied the Interview Form 1 to the pre-service teachers of social studies. As a result of the examination of the applied form, 23 volunteers among the teacher candidates who gave inadequate answers to the questions were determined as working groups. With the study group, 30 sessions and a total of 57 hours were applied. At the end of each session, application related feedback was received from prospective teachers. At the end of 30 sessions,“Interview Form 2”was applied to the study group and an evaluation was made regarding the whole process. The data obtained from the study group were analyzed by using descriptive analysis and content analysis. Overall evaluation of the results of the study, at the end of the applications, it is possible to say that all of the social studies teacher candidates in the study group can explain their memory places. Moreover they can identify their memory places in out-of-school learning environments, they can associate their memory places with their acquisitions of social studies lesson, and they can prepare lesson plans for out-of-school learning environments using memory places.