Impact of innovation performance on financial performance and firm value: An application in Borsa istanbul
İnovasyon performansının finansal performans ve firma değeri üzerine etkisi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
  1. Tez No: 630170
  2. Yazar: ATAKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, işletmelerin inovasyon performanslarının, finansal performanslarıyla ve firma değerleriyle olan ilişkisini araştırmaktır. Çalışma kapsamında 2018 yılında en çok Ar-Ge harcaması yapan firmalar arasından BIST'da işlem gören 30 firma seçilip, web sitelerindeki finansal raporlardan ve Finnet altyapısından veriler toplanmıştır. Faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri ile elde edilen sonuçlar doğrultusunda işletmelerin, inovasyon performanslarının finansal performanslarıyla istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Ancak inovasyon performansının firma değeriyle bir ilişkisi saptanamamıştır. Ayrıca, şirketlerin öz kaynak karlılığı hariç diğer finansal performans göstergelerinin fiyat/kazanç oranı ile negatif yönlü bir ilişkisi olduğu gözlenmiştir. Bulgulara göre, inovasyon performansının belirlenmesinde temel olarak araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yapılan yatırımların en önemli etken olduğu fakat proje sayılarının etkisinin en az olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between innovation performances, financial performances and firm values of companies. Within the scope of the study, among the companies that made the most R&D expenditures in 2018, 30 companies traded in BIST were selected and data were collected from financial reports and Finnet infrastructure on their websites. In accordance with the results obtained with factor analysis, regression and correlation analysis, it was found that the innovation performance of companies has statistically significant and positive relationship with the financial performance. However, a relationship between innovation performance and firm value could not be determined. In addition, it was observed that other financial performance indicators of companies excluding return on equity have a negative relationship with price / earnings ratio. According to the findings, it was concluded that the investments made in research and development activities were the most important factor in determining innovation performance, but the impact of the number of projects was the least.