Effects of shame and self-forgiveness on mental health of gay men in Turkey: A minority stress perspective
Utancın ve kendini affetmenin Türkiye'deki eşcinsel erkeklerin ruh sağlığına etkileri: Azınlık stresi perspektifi
  1. Tez No: 630169
  2. Yazar: BERK CAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı Türkiye'deki eşcinsel erkeklerin deneyimlediği azınlık stresi süreçleri ve zihinsel sağlık sorunları arasındaki ilişkileri incelemek ve utanç ile kendini affetmenin bu ilişkilerdeki aracı değişken rollerine bakmaktır. Çalışmanın örneklemi kendini eşcinsel olarak tanımlayan ve yaşları 18 ile 48 arasında değişen 200 erkekten oluşmuştur. Bulgular hem uzak hem de yakın azınlık stresi süreçlerinin depresyon ve kaygıyı yordadığını ancak sadece uzak stresörlerin kasıtlı kendine zarar verme davranışlarını yordadığını göstermiştir. Aracı değişken analizleri yakın stresörlerle depresyon ve kaygı arasındaki ilişkilerde utancın ve kendini affetmenin sırasıyla aracı değişken rolü üstlendiğini ancak yakın stresörlerle kasıtlı kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkide bu rolün anlamsız olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde aracı değişken analizlerinin sonuçlarında utancın ve kendini affetmenin uzak stresörlerle ruh sağlığı sorunları arasındaki ilişkilerde aracılık etmediği bulunmuştur. Çalışmanın bulguları ilgili alan yazın ışığında tartışılmış; ek olarak çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve klinik uygulama alanları tartışılmış ve gelecek çalışmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present master's thesis aimed to investigate the relations between minority stress processes (i.e., distal stressors and proximal stressors) and mental health outcomes (i.e., depression, anxiety, and non-suicidal self-injury [NSSI]) as well as the mediating roles of shame and forgiveness of self in these associations among gay men in Turkey. Data were collected from 200 gay men aged between 18 and 48. The results of the study indicated that while both distal and proximal minority stress processes predicted depression and anxiety among gay men in Turkey, only distal stressors were found as a significant predictor of NSSI. The findings of the mediation analyses revealed that shame and forgiveness of self sequentially mediated the associations of proximal stressors with depression and anxiety. The mediator roles of shame and forgiveness of self in the relation between proximal stressors and NSSI were insignificant. Similarly, findings regarding the mediation analyses did not support the mediator roles of shame and forgiveness of self in the relations between distal stress processes and mental health outcomes. The results of the current study were discussed in the light of the existing literature. Strengths, limitations, and clinical implications of the current study were presented.