0-12 yaş çocuğu olan ebeveynlerin akılcı ilaç kullanım tutumlarının incelenmesi
Investigation of rational drug use attitudes of parents with 0-12 year old children
- Tez No: 630303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 0-12 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımı konusundaki tutumlarını belirlemek, ebeveynlerin akılcı ilaç kullanım tutumlarını etkileyen tanıtıcı özelliklerini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Örneklemini İstanbul' da bir devlet ilkokulunda eğitim görmekte olan çocukların ebeveynleri (n=719) oluşturdu. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Formu ve Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği (AİKYETÖ) kullanılarak toplandı. Çalışmanın analizinde tanımlayıcı istatistiksel testler, Student's t test, Mann Whitney U, One Way Anova testi kullanıldı. Ebeveynlerin AİKYETÖ puan ortalaması 174.96 ± 17.77, doğru ve bilinçli ilaç kullanımı alt boyutu puan ortalaması 132.36± 14.35, etkili ve güvenli ilaç kullanım alt boyutu puan ortalaması 42.59 ± 8.20 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulaThis study was carried out descriptively in order to determine the attitudes of parents with children between the ages of 0-12 on rational drug use and to examine the introductory characteristics of parents that affect rational drug use attitudes. The sample was made up of parents (n = 719) of children studying in a public primary school in Istanbul. The data of the study were collected using the Introductory Characteristics Form and the Parental Attitude Scale (AIKYETÖ) for the Use of Rational Drugs. Descriptive statistical tests, Student's t test, Mann Whitney U, One Way Anova test were used in the analysis of the study. The mean score of the parents' AIKYETÖ score was 174.96 ± 17.77, the mean score of correct and conscious drug use was 132.36 ± 14.35, and the mean score of effective and safe drug use was 42.59 ± 8.20.