Neonatal dönemde anne bebek bağlanmasını etkileyen faktörlerin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of factors affecting mother infant attachment in neonatal period in terms of some variables
  1. Tez No: 630320
  2. Yazar: BAYRAM DELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KEBİRE NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada neonatal dönemde anne bebek bağlanmasını etkileyen faktörlerin neler olabileceğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yönteminde genel tarama modelleri içerisinde yer alan ilişkisel tarama türünde kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2019 yılı içerisinde Bayburt Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü ve Pediatri bölümüne başvuran hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise 2019 yılı 15 Haziran- 15 Eylül tarihleri arasında ilgili birime başvuru yapan 300 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılan 41 yaş ve üzeri annelerin, 30 yaş ve altı olan ve 31-40 yaş gruplarına göre depresyon düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca annelerin eşlerinden ev işleri ya da duygusal destek almış olması durumu doğum sonrasındaki depresyon düzeyini azaltmaktadır. Doğum sonrası sağlık sorunu olmayan bebeklere sahip annelerin, anne bebek bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bebeğini doğumdan hemen sonra emziren annelerin bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bebeğin cinsiyetine ilişkin beklenti bakımından, bebeğin cinsiyetini fark etmez olarak ifade eden annelerin doğum sonrası depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Annelerin bebeklerini doğum sonrası ilk emzirme zamanı 1-2 saat olan grupta diğer zaman gruplarına göre doğum sonrası depresyon düzeyleri daha düşüktür. Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği'nin puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal what factors may affect mother-infant attachment in neonatal period. The research is a cross-sectional study in relational screening type, which is included in general screening models in quantitative research method. The population of the study consists of patients who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology and the Department of Pediatrics in Bayburt State Hospital in 2019. The study group of the study consists of 300 participants who applied to the relevant unit between 15 June and 15 September 2019. In the study, Mother-Baby Attachment Scale (ABBÖ) and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were used as data collection tool. In the analysis of the data, Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis H test were used. As a result of the study, it was concluded that mothers aged 41 and over had lower levels of depression than those aged 30 and under and 31-40. Also, the fact that mothers received housework or emotional support from their spouses reduces the level of depression after childbirth. It was observed that mothers with babies without health problems after birth had higher levels of mother-infant attachment. It was concluded that mothers who breastfeed their baby immediately after birth had higher attachment levels. In terms of the expectation regarding the gender of the baby, it was concluded that the mothers who expressed the gender of the baby as irrelevant had higher postpartum depression levels. In the group of mothers whose first breastfeeding time is 1-2 hours after birth, their postpartum depression levels are lower than other time groups. No significant correlation was found between the mother-infant attachment scale and the scores of the Edinburgh postpartum depression scale.