Annelerin postpartum dönemde anksiyete düzeyi ile yenidoğan bakımına yönelik özgüvenleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of mothers' anxiety level in postpartum period and self-confidence in neonatal care and affecting factors
- Tez No: 686816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Doğumun ardından ilk altı ila sekiz haftayı içeren zaman dilimi postpartum olarak tanımlanmaktadır. Annede doğumla birlikte psikolojik açıdan da büyük değişiklikler görülür. Postpartum depresyonunun anne ile bebeğin birbirine bağlanmasının bozulmasına, eşte depresyonun artmasına ve çocuğun gelişimine olumsuz yansıdığı belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı annelerin postpartum dönemde anksiyete düzeyi ile yenidoğan bakımına yönelik özgüvenleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki araştırma bir eğitim araştırma hastanesinde, ilk doğumunu yapmak için başvuran sağlıklı bebeği olan, doğumda saptanmış herhangi bir anomali bulunmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 296 anne ile gerçekleştirildi. Veriler bireysel bilgi formu, Pharis Özgüven Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği ile toplandı. Toplanan veriler SPSS programında analiz edildi. Annelerin yenidoğan bakımına yönelik özgüvenlerinin ve anksiyete düzeylerinin farklılaşma durumu incelenirken normal dağılım varsayımını sağlayan değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında“t testi”ve üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında“tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA)”kullanıldı. Özgüven ile anksiyete arasındaki ilişki“Pearson Korelasyon testi”ile ve postpartum dönemdeki annelerin anksiyete düzeyinin yenidoğan bakımına yönelik özgüveni üzerindeki etkisi lineer regresyon analizi ile incelendi. Bulgular: Annelerin, özgüven düzeyi ile anksiyete düzeyi arasında negatif yönlü orta seviyede ilişki olduğu belirlenmiştir. Annelerin ve eşlerinin yaş, eğitim, meslek ve annelerin yenidoğan bakımı hakkında kendine güvenme durumlarının, yenidoğan bakımına yönelik özgüven ve anksiyete düzeyi üzerinde etkili olduğu bulundu. Sonuç: Annelerin anksiyete düzeyi, yenidoğan bakımına yönelik özgüven düzeyini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The time period containing the first six to eight weeks after birth is defined as postpartum. There are great psychological changes in the mother with the birth. It is stated that postpartum depression has a negative effect on the bonding of the mother and the baby, causes increase of depression in the spouse and disrupts the development of the child. The aim of this study is to examine the anxiety level of mothers in the postpartum period and their self-confidence in neonatal care and the influencing factors. Materials and Methods: The descriptive study was carried out in a training and research hospital with 296 mothers who had a healthy baby who applied to give birth for the first time, who did not have any anomalies detected at birth, and who agreed to participate in the study. Data were collected with an individual information form, Pharis Self-Confidence Scale, and Beck Anxiety Inventory. The collected data were analyzed in the SPSS program. While examining the differentiation status of mothers' self-confidence and anxiety levels towards newborn care, the“t-test”was used in the comparison of the variables providing the assumption of normal distribution, and the“one-way analysis of variance (One-way ANOVA)”was used in the comparisons of groups of three or more. The relationship between self-confidence and anxiety was examined with the“Pearson Correlation test”and the effect of postpartum mothers' anxiety level on their self-confidence towards newborn care was analyzed by linear regression analysis. Results: It was determined that there was a moderate and negative correlation between the mothers' self-confidence level and their anxiety level. It was found that the age, education, occupation of the mothers and their spouses and the mothers' assertiveness about newborn care were effective on the level of self-confidence and anxiety about newborn care. Conclusion: Anxiety level of mothers affects the level of self-confidence towards newborn care.