Doğum sonu depresyon danışmanlığında anne-bebek bağlanmasını güçlendiren ve annenin kendini toparlama gücünü artıran uygulamalar
Applications in postpartum depression counseling strengthening mother-infant attachment and increasing mother's self-recovery power
- Tez No: 769728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; doğum sonu depresyon danışmanlığında anne-bebek bağlanmasını güçlendiren ve annenin kendini toparlama gücünü artıran uygulamaların incelenmesidir. Bu çalışmada ölçüt olarak canlı doğum yapmış 266; neonatal dönemde bulunan anneler ele alınmıştır. Etik kurul izinleri alınmasının ardından google form aracılığıyla veriler toplanmıştır. Verilerin elde edilmesinde Demografik Bilgi Formu, Kendini Toparlama Gücü Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonu Depresyon Ölçeği, Anne Bebek Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma grubundakilerin doğum sonu depresyon, anne bebek bağlanması ve kendini toparlama gücü ölçümleri arasında ilişki olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla, pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda en kısa sürede emzirmeye başlanması, anne ile bebeğin aynı odada kalması, kanguru bakımı, anneye ve bebeğe masaj yapılması, yoga, meditasyon, sosyal destek uygulamaları gibi atravmatik uygulamaların, annenin kendini toparlama gücünü artırdığına ilişkin veriler elde edilmiştir. Araştırmanın sonunda doğum sonu depresyonu danışmanlığında anne-bebek bağlanmasını güçlendiren ve annenin kendini toparlama gücünü artıran uygulamalar konusu ele alınarak gebelik sonrası stres ve bağlanmada yaşanan zorluklardan kurtulmanın yollarında çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
he purpose of this research; The aim of this study is to examine the practices that strengthen mother-infant bonding and increase the mother's self-recovery power in postpartum depression counseling. In this study; Neonatal mothers who gave live births were investigated. Ethics committee permissions were obtained; Then the data was collected via google form. Demographic Information Form, Self-Recovery Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale, Mother-Infant Attachment Scale were used to obtain the data. Postpartum depression, mother-infant attachment and self-recovery measures of the study group were examined. In order to evaluate whether there is a relationship between these criteria, Pearson correlation analysis was performed. At the end of the research; It was recommended to start breastfeeding as soon as possible, to stay in the same room with the mother and the baby, to care for the kangaroo, to massage the mother and the baby, to practice yoga, meditation, and social support practices. These practices increase the mother's self-recovery power. At the end of the research; In postpartum depression counseling, practices that strengthen mother-infant bonding and increase the mother's self-recovery power are listed and solutions are presented.