İmparatorluk yönetiminde savaşların etkisi ve Osmanlı paşaları (1566-1606)
The influence of the wars on the empire management and Ottoman pashas (1566-1606)
- Tez No: 630404
- Danışmanlar: DR. LEVENT KAYA OCAKAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada on altıncı yüzyılın son çeyreğinden itibaren Osmanlı Devlet'inin doğuda Safevi ve batıda Habsburg devletleri ile girmiş olduğu savaşlar konu edilecektir. Hususi olarak savaş sahalarının başta seferlerin serdarları olmak üzere sair paşalara kazandırdıkları imtiyaz ve yetkilere odaklanacaktır. Diğer taraftan serdarlık ve sadrazamlık arasındaki ilişkinin süreç içinde değişimi ve serdarlık makamının devlet askerî ve siyasî düzeninde kazandığı önem dönemin önemli simaları ve olayları ekseninde tartışılacaktır. Ayrıca Osmanlı sultanlarının savaşlardan uzak kalmasının sonuçlarına yönelik yeni yorumlar getirilecektir. Böylece literatürdeki geç on altı ve erken on yedinci yüzyıl Osmanlı Devleti çalışmalarına katkıda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the wars that Ottoman State wage against Habsburg and Safavid states from the last quarter of the sixteenth century will be discussed. In particular, it will focus on the privileges and power that serdars and other pashas can obtain during the wars. On the other hand, the mutation in the relevance between serdarlık and sadrazamlık posts and the importance gained by serdars in the military and political order of the state will be analyzed in the axis of the important figures and events of the period. In addition, new comments will be made on the results of the Ottoman sultans' staying away from the wars. Thus, it will be contributed a new perspective to the early modern Ottoman Empire studies in the literature.