Cam sanatında geçmişten günümüze cam kazıma tekniği ve kişisel uygulamalar
Glass engraving technique and individual application from past to present
- Tez No: 630403
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması cam kazıma konusundaki Türkçe literatür eksikliğinin tespit edilmesiyle literatüre katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Tez kapsamında; pek çok sanat dalının gelişmesine öncülük eden kazıma eyleminin İngilizce'deki karşılığı Engraving kelimesinin Türkçeleştirilmesi ve tanımında söz edilen; oyma, kesme, aşındırma gibi cam kazıma uygulama çeşitlilikleri incelenmiştir. Tez için yapılan araştırmada; cam kazımanın tanımı, tarihçesi, teknolojik gelişmelerin cam kazıma yöntemleri ve uygulama biçimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tez çalışması; dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle cam kazımanın tanımı yapılarak, ilk uygulamalara yer verilmiştir. Antik çağlardan başlayan tarihsel gelişim endüstri devrimi öncesi ve sonrası dönemler ele alınarak anlatılmıştır. İkinci bölümde cam kazıma yöntemleri uygulanırken kullanılan alet ve malzemeler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde cam kazıma yapımında kullanılan alet ve malzemelere göre sınıflandırılmış yöntemler ve dünyadaki çağdaş uygulamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölüm ise araştırmacının cam kazıma yapımında kullanılan yöntemler ile gerçekleştirdiği kişisel uygulamalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is contribution to literature due to lack of resources in Turkish language, 'engraving' is such a technique which pioneered many art branchs and we translated 'engraving' into Turkish language. We examined the diversity of methods 'carve, cut and grind' which are involved in the description of the 'engraving'. During our literature review we have searched for description and history of glass engraving and also have searched for the effects of technological developments on technique and application forms. The thesis has 4 main part. You can see the description of glass engraving and ancient applications of glass engraving in the first part. Historical development starting from antique ages to nowadays through the industrial revolution is described in the first part also. In the second part instruments and materials are explaned in details which are used in glass engraving techniques. In the third part we discussed the methods which were classified in terms of instruments and materials used during glass engraving applications. Also you can see modern examples of glass engraving in the third part. In the forth part art pieces are shown which are produced with these techniques by researcher individually.