Türkçe derslerinde 'Erdemlerimiz' temasındaki sevgi kavramının işlenmesinde aktif öğrenme tekniklerinin anlama becerisi üzerine etkisi
The effect of active learning tecqniques on comprehension skills in studying the concept of love in the theme of virtues in Turkish classes
  1. Tez No: 630407
  2. Yazar: ÖZLEM KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KOCASAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Akademik başarının fazlasıyla önemsendiği okullarımızda yetişen öğrencilerimizin anlama becerilerine dair elde edilen sonuçlar, geleneksel Türkçe öğretim yöntem ve tekniklerinin anlama becerilerinde ulaşılmak istenen hedefe varmada yetersiz kaldığını göstermektedir. Bir beceri dersi olan Türkçe derslerinde, çağdaş eğitim yaklaşımlarında yer alan aktif öğrenme tekniklerinin uygulandığı anlama becerisini geliştirici etkinliklere yer verilmesi gerektiği düşünülerek bu araştırmada aktif öğrenme tekniklerinin Türkçe dersinde kullanımının öğrencilerin anlama becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Giriş bölümünde araştırmanın amacını gösteren problem durumundan, hipotezlerden, araştırmanın öneminden bahsedilerek söz konusu varsayımlar ve sınırlılıklar açıklanmış; bazı terim ve kavramların tanımlarına yer verilmiştir. Kavramsal çerçeve kısmında araştırmanın dayandığı anadili eğitimi, aktif öğrenme, anlama becerileri, erdemler ve erdemli olma kavramları ile sevgi kavramına dair alanyazın araştırmalarına yer verilmiştir. Yöntem bölümünde ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz desen modelinin kullanıldığı belirtilerek denek havuzundan seçkisiz atama ile deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup belirlenmiştir. Araştırma sürecinde aktif öğrenme teknikleri kullanılarak hazırlanan eğitim durumları deney grubundaki öğrencilere uygulanırken geleneksel öğretim tekniklerine uygun eğitim durumları ise kontrol grubunda uygulanmıştır. İşlemlerin başlangıç ve bitiminde, her iki gruba da“Türkçe Okuduğunu Anlama Beceri Testi”uygulanmıştır. Veriler, SPSS kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgulara bakıldığında her iki grubun okuduğunu anlama becerisi ön test puan ortalamaları açısından birbirine denk olduğu görülmüştür. Deney grubunun okuduğunu anlama bilgi düzeyi ön test puanları, bilgi üstü düzeyi ön test puanları ve son test toplam puanları ile okuduğunu anlama bilgi düzeyi son test puanları, bilgi üstü düzeyi son test puanları ve son test toplam puanları arasında son durum lehine anlamlı bir farkın olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan geleneksel öğretim tekniklerinin uygulandığı kontrol grubunun okuduğunu anlama bilgi düzeyi ön test puanları, bilgi üstü düzeyi ön test puanları ve son test toplam puanlar ile okuduğunu anlama bilgi düzeyi son test puanları, bilgi üstü düzeyi son test puanları ve son test toplam puanları arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya çıkmıştır. Geleneksel yaklaşımın okuduğunu anlama becerisi bilgi üstü düzeyi davranışlarını kazandırmada etkili olmadığı söylenebilir. Bu bulgular, aktif öğrenme yaklaşımının okuduğunu anlama becerisi davranışlarını kazandırmada etkili olduğu hipotezini doğrular niteliktedir. Araştırmacının ve deney grubu öğrencilerinin uygulama süreci boyunca mutlu ve istekli olmaları, duyuşsal açıdan da uygundur.
Özet (Çeviri)
The results obtained regarding the comprehension skills of students educated in schools where the academic success is highly emphasized have revealed that the traditional Turkish teaching methods and techniques are inadequate to achieve the desired objective in terms of comprehension skills. The aim of the study is to examine the effect of using active learning techniques in Turkish classes on the comprehension skills of the students considering that activities improving the comprehension skills where active learning techniques are used in contemporary education approach should take place in Turkish classes as being skill courses. In the introduction section, the assumptions and limitations were explained by highlighting research problem indicating the aim of the study, hypotheses, and the importance of the research; definitions of some terms and concepts were included as well. In the conceptual framework, literature review on mother tongue education, active learning, comprehension skills, virtues, the concepts of being virtuous and of love which were forming the basis of the study were included. In the method section, the random design model with pre-test and post-test control groups was used, and two groups were determined via random sampling method from the participant pool as experimental and control groups. Education program structured by using active learning techniques were applied to the students in the experimental group, while the education program structured by using traditional teaching techniques were applied to the students in the control group during the research.“Turkish Reading Comprehension Skill Test”was applied to both groups at the beginning and at the end of the procedures. The data were analyzed by using SPSS. When the results were examined, it was found that reading comprehension skills of both groups was similar in terms of mean pre-test scores. It was found that there was a significant difference between experimental group's reading comprehension knowledge level pre-test scores, over knowledge pre-test scores and post-test total scores and reading comprehension knowledge level post-test scores, over knowledge post-test scores and post-test total scores in favor of post-tests. On the other hand, there was no significant difference between the comprehension knowledge level pre-test scores, over knowledge pre-test scores, post-test total scores and reading comprehension knowledge level post-test scores, over knowledge post-test scores and post-test total scores of the control group where the traditional teaching methods were applied. It could be noted that the traditional approach is not effective in terms of gaining behaviors after presenting the knowledge in reading comprehension skills. These result have supported the hypothesis that the active learning approach is effective in gaining reading comprehension skills. It was also found appropriate that researcher and the experimental group students were happy and willing during the application process in terms of affective aspect.