Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi Türkiye'nin göç politikası ve güvenlikleştirme yaklaşımı üzerine söylem analizi (2002-2022)
Discourse analysis on Turkey's migration policy and securitization approach during the Justice and Development Party period (2002-2022)
  1. Tez No: 944621
  2. Yazar: SERKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ile birlikte çok sayıda Suriyeli göçmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalmıştır. Bu göç dalgası karşısında sayıları gittikçe artan Suriyeli göçmenler, savaşın ilk yıllarında Türkiye tarafından misafir olarak kabul edilmiş ve 2016 yılına kadar hükümet, açık kapı politikası uygulayarak Suriyeli göçmenleri kabul etmiştir. Ancak bu politika ile birlikte, dünyanın en büyük sığınmacı ve göçmene kitlesine sahip ola Türkiye'de, göç; ciddi bir güvenlik tehdidi haline gelmiştir. Dolayısıyla ülke içerisinde sayıları gittikçe artan sığınmacı ve göçmen kitlesi zamanla toplum içinde sorun teşkil etmeye başlamış ve a ortaya çıkan sosyal, ekonomik ve güvenlik sorunları nedeni ile hükümet, açık kapı politikasından vazgeçmek zorunda kalmıştır. Bu çalışmada Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde Türkiye'nin göç politikasında etkili olan siyasi liderlerin göç ve güvenlik ilişkisi çerçevesinde göçün güvenlikleştirmesine ilişkin söylemleri ele alınmaktadır. Çalışmada güvenlikleştirici aktör olarak dönemin göç politikalarının belirlenmesinde etki olan dört siyasi lider seçilerek ve bu liderlerin konuşmaları ele alınmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmaktadır. Konuşmalar kamu kurumlarına ait resmi internet sayfalarının konuşma bölümlerinden, internet haber siteleri ve gazetelerden temin edilmiştir. Konuşmalar, belli kodlara ayrılarak söylem analizi yönetimi ile analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 2011, the Syrian civil war has forced many Syrian migrants to seek refuge in Turkey. In the first years of the war, Turkey accepted Syrian migrants as guests and until 2016, the government adopted an open door policy and accepted Syrian migrants. However, with this policy, migration has become a serious security threat in Turkey, which has the largest mass of asylum seekers and migrants in the world. Therefore, the increasing number of asylum seekers and migrants in the country started to constitute a problem in the society and the government had to give up the open door policy due to the social, economic and security problems that emerged. This study examines the discourses of political leaders who were influential in Turkey's migration policy during the Justice and Development Party period on the securitization of migration within the framework of the relationship between migration and security. In the study, four political leaders who were influential in determining the migration policies of the period are selected as securitizing actors and their speeches are discussed. Document analysis is used as the data collection method. The speeches were obtained from the speech sections of the official websites of public institutions, online news websites and newspapers. The speeches are categorized into certain codes and analyzed with discourse analysis management