Talebe bağlı video servislerinin kullanım niyetini etkileyen faktörler
Factors affecting the use of video-on-demand services
  1. Tez No: 630442
  2. Yazar: MEHMET YALÇIN PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRÇOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnternete ulaşan kullanıcı sayısının artmasıyla e-kitap, e-öğrenme, e-müzik, e-oyun ile internet yayıncılığı ve talebe bağlı video (VOD) biçimindeki online içerik servislerinin kullanımında artış yaşanmıştır. Abonelik temelli talebe bağlı video (SVOD) olarak da adlandırılan ve çevirimiçi kanallar yoluyla akış biçiminde sunulan Netflix, Amazon Prime, Hulu, Youtube Premium ve benzeri firmaların film ve dizi içerikleri vasıtasıyla, çoğu izleyicinin tercihi sinemalar ve televizyondan SVOD platformlarına doğru kaymıştır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara ek olarak, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, akıllı televizyonlar, interaktif oyun konsolları ve set üstü kutuları sayesinde de SVOD servislerine erişim daha önce olmadığı kadar kolaylaşmıştır. Teknolojinin ilerlemesi SVOD markalarının sunduğu sinema ve dizi içeriklerinin yasal olmayan ve ücretsiz sunulan korsan yöntemlerle yayılmasını sağlamıştır. Bu nedenle araştırma, tüketicilerin abonelik ücreti ödeyerek hizmet sağlayıcıların içerik listelerine belirli bir süreye bağlı olarak indirme veya akış biçiminde erişim sunduğu SVOD servisleri üzerinden korsan ve yasal izleme motivasyonlarını incelemektedir. 402 kişi üzerinden gerçekleştirilen ampirik bir araştımanın bulguları kısmi en küçük kareler yöntemini kullanarak varyans tabanlı yapısal eşitlik modeline göre analiz yapan Smart PLS 3.2.9 programı üzerinden elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre korsanlık alışkanlığı ile korsan kullanım niyeti arasındaki ilişki anlamlı ve pozitifken; çaba beklentisi, algılanan içerik kalitesi, sosyal etki ve korsanlık niyetinin de SVOD servislerinin kullanım niyeti üzerindeki etkisinin pozitif ve anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thanks to the growing number of users accessing the Internet, there has been an increase in the use of online content services in of e-books, e-learning, e-music, e-games and online broadcasting and video-on-demand (VOD). Most of the users have shifted from cinemas and television to subscription-based VOD platforms such as Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, and YouTube Premium, which are streaming movies and TV series via online channels. In addition to desktop and laptop computers, access to SVOD services has become easier than ever via smartphones, tablet computers, smart televisions, interactive game consoles and set-top boxes. The advancement of technology has enabled the spread of cinema and TV series contents offered by SVOD brands through illegal and free pirated methods. Therefore, our research examines piracy and legal watching motivations through SVOD services, where consumers pay a subscription fee in return for download or streaming of their content lists for a specified period. The research findings via an empirical study which was carried out with 402 participants were obtained through Smart PLS 3.2.9 software, which analyzes the variance-based structural equation model using the partial least squares method. According to the research results, while the relation between piracy habit and piracy intention is positive and significant, the relations between effort expectancy, perceived content quality, social impact, and piracy intention are also positive and significant.