Ürün geliştirmede klasik ve modern yaklaşımlar, Barış Elektrik Endüstrisi A.Ş.'nde bir araştırma
Classic and modern approaches in product development a research Barış Elektrik A.Ş.
  1. Tez No: 63046
  2. Yazar: OGAN KIRSAÇLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Ürün geliştirme, teknik olanakları pazar fırsatları ite birleştirerek, bir ihtiyaç karşılamak üzere, fikirleri, yeni ya da yenilenmiş ürünlere dönüştürme sürecidir. Çok uzun süren ve büyük yatırım gerektiren bu çalışma yüksek başarısızlık riski ile işletmeleri bunaltmaktadır. Ürün geliştirme, bu yapısıyla, işletmelerin en önemli rekabet silahlarından biri haline gelmiştir. Ürün geliştirmede klasik yaklaşımlar dendiğinde ard arda gelen aşamalardan oluşan bir ürün geliştirme süreci, fonksiyonel bir örgütlenme yapısı ve içe dönük laboratuvar ortamı akla gelmektedir. Modem ürün geliştirme yaklaşımları ise bilgisayar destekli tasarım, eş zamanlı tasarım süreci, fonksiyonlar arası örgütlenme ve açık grup çalışmasına dönük yaratıcı AR-GE yapısını içermektedir. Tasarım teknolojilerinde hızlı bir gelişmenin gözlendiği günümüzde bu konudaki yazılım ve donanımın ucuzlayarak bollaşması küçük ve orta ölçekli işletmelerin de ilgisini çekmekte, küreselleşen pazarda ürün tasarımını önemli bir rekabet silahı olarak kullanabilmelerini olanaklı kılmaktadır. Kalite kavramının ve çevreci akımların önem kazanması, ürün tasarımlarının bu yönde yapılmasını gerektirmekte bu da ancak modern yaklaşımlarla mümkün olabilmektedir. Pazarda hızlı hareket etme yeteneği de ürün tasarımındaki esneklikle sağlanabilmektedir. Yapılan çalışmada da BARIŞ ELEKTRİK ENDÜSTİRİ A.Ş. 'de uygulanan ürün geliştirme yaklaşımları incelenmiş, klasik ve modem yaklaşımların uygulandığı iki ürüne ait geliştirme yaklaşımları karşılaştırılmış ve şirketin, ürün geliştirmedeki karşılaştırmalı üstünlüğü nedeniyle modem yaklaşımları benimsediği görülmüştür. Sonuç olarak, modem yaklaşımların ürün tasarımında esneklik sağladığı klasik yaklaşıma göre tasarım süresini kısalttığı, tasarımda hata oranını azalttığı, tasarım maliyetlerini önemli ölçüde düşürdüğü gözlenmiştir. Sağlanan bu avantajlarla işletmelerin başarılı yeni ürünler geliştirmeleri mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Product devolopment is a transformation process of ideas into new or modified products, together with technical abilities and market opportunuties. This long and costly process, with its high failure risk makes companies worried. Product devolopment, with this structure has become one of the most important competition tools. Nowadays the speed of designing, developing and presenting new products is vital. The main characteristics of the classical approach on product development, are a step by step developing process, functional organisation structure and a withdrawn laboratorie climate. On the other hand, modern product development approaches include computer aided design, concurrent engineering design process, interfunctional organisation structure, open-team approach and creative R&D structure. Nowadays, due to the rapid development in design technologies which result in the use of cheap software and hardware, attracts small and medium sized companies. By this way they are able to utilize it as a competitive weapon in the globalizing market. Quality concept and enviromentalist approaches necessitate the product to be designed according to them, and this seems to be possible only with the modern approaches. The rapidity in responding to consumer demand is supported by the flexibility in product development. In the application section of the thesis, the product development approaches used in BARIŞ ELEKTRİK ENDÜSTRİ A.Ş. are studied. In this section classical and modern approaches for two different products are compared and it's determined that the firm had adopted the modern approaches for being more succesfule. As a conclusion, it is observed that modern development approaches provide flexibility in design, shorten the design process, decrease the ratio of failure and cut the design costs significantly. These adventages lead to success in new product development process.