Popüler dizi-filmlerin lise öğrencilerinin rol model alma davranışı üzerindeki etkisi: Onun gibi olsam
The effect of popular series-films on high school students 'rol-model behavior: I like its
  1. Tez No: 630491
  2. Yazar: NURİ TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ATLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde dizi-filmler hemen hemen her yaş grubu insan tarafından takip edilmekte ve bireyler üzerinde özünü rol-model alma olarak tanımlayabileceğimiz olumlu-olumsuz birçok etki barındırmaktadır. Bu çalışmada popüler televizyon ve internet dizi-filmlerinin lise öğrencilerinin rol-model alma davranışı üzerindeki etkileri ile ilgili görüşlerinin incelenmesi amaçlandı. Bu kapsamda nitel araştırma deseni uygulanarak nitel çalışmalarda kullanılan amaçlı örnekleme yöntemi kullanıldı. Çalışmanın örneklemini Siirt ilinde üç farklı okulda öğrenim gören ve dizi-film izleyen 11 ile 12.sınıf öğrencilerinden 15 erkek ve 15 kız olmak üzere toplamda 30 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Görüşme formu kullanılarak öğrencilerle 8-15 dakika arası süren yüz yüze görüşmeler yapılıp veriler toplandı. Nvivo10 programında içerik analizi yapılarak elde edilen bulgulara göre öğrencilerin dizi-film karakterlerine öykünerek onlar gibi olmak istedikleri görüldü. Bu öykünmelerin kariyer edinme, fiziksel görünüm ve kıyafet, konuşma tarzı, vatan sevgisi, motivasyon sağlama ve kişiler arası ilişkiler gibi farklı noktalarda duygu, düşünce ve davranış değişikliğine yol açtığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the series-films are followed by almost every age group of people and have many positive and negative effects on individuals, which we can define as the role-model. In this study, it was aimed to investigate the views of popular television and internet series-films on the effects of high school students on role-modeling behavior. In this context, by using qualitative research design, purposeful sampling method used in qualitative studies was used. The sample of the study consists of a total of 30 high school students, including 15 boys and 15 girls from 11 and 12th grade students who study at three different schools in Siirt province and watch series-films. Using the interview form, face-to-face interviews with the students for 8-15 minutes were conducted and the data were collected. According to the findings obtained by doing content analysis in Nvivo10 program, it was seen that the students wanted to be like them by emulating series-films characters. It was seen that these emulations caused changes in emotions, thoughts and behaviors at different points such as the career acquisition, physical appearance and clothes, speaking style, love of homeland, providing motivation and interpersonal relations.