Türkiye'de bölgeler arası kaynak transferi
Transfer of funds between the regions of Turkey
- Tez No: 63050
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Türkiye'de İktisadi bölge ayırımı tam olarak yerleşmemiş ve kalkınma planlarında bölge ayırımına yer verilmemiştir. Bu nedenle bölgeler arası kaynak transferi coğrafi bölgeler itibariyle incelenmiştir. Bölgelerden toplanan vergi gelirleri ile bu bölgelere yapılan kamu yatırım harcamaları karşılaştırıldığında devletin batıdan doğuya para aktardığı sonucuna varılmaktadır. Bunun nedeni ise Doğu bölgelerine yapılan hizmetin fazlalığı değil bu bölgelerden toplanan vergi gelirlerinin çok düşük düzeyde olmasıdır. Doğu bölgelerine yapılan kamu hizmeti diğer bölgelerle kıyaslandığında en alt seviyededir. Bu bölgelerden toplanan vergi gelirinin en alt seviyede olmasının nedeni olarak da gelirden düşük düzeyde pay almaları, sanayileşmenin ve istihdamın düşük düzeyde olması, yaratılan katma değere katkının az olması sayılabilir. Nüfusun bölgeler itibariyle dağılımına ve doğurganlık oranlarına baktığımızda emeğin doğudan batıya transfer olduğunugörmekteyiz. Göç eden nüfusla birlikte, gelişmemiş bölgeler gelişme potansiyelini de kaybetmektedir. En çok göç veren bölgeler; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgeleridir. Sermaye de emekle birlikte doğudan batıya gitmektedir. Gelişmemiş bölgelerde küçük çapta gerçekleşen tasarruflar, göç eden emekle veya bankalar aracılığıyla batıya akmaktadır. Özel sektörde amaç karın maksimum olmasıdır. Bunun içinde sermaye her bakımdan karlı alanlara ve bölgelere akmaktadır. Ülkenin doğusu bu anlamda avantajlı değildir. Çünkü coğrafi koşullar, altyapı yetersizliği, kalifiye eleman azlığı, terör ve pazarlama güçlükleri gibi sebepler bu yörelerin tercih edilmesini engellemektedir. Elektrik üretim ve tüketim rakamlarını incelediğimizde, diğer bölgelere elektrik transfer eden bölgelerin; Doğu, Güneydoğu ve Ege bölgeleri olduğunu görmekteyiz. Sonuç olarak; emek, sermaye, girişimcilik ve elektrik enerjisi Doğu bölgelerinden Batı bölgelerine transfer olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the tax incomes collected from the regions and state investment expenditures applied in these regions are compared, we conclude that the state transfer funds from west to east. The reason of this situation is not the fact that the services offered to the east regions are excessive but the tax incomes collected from these regions are in a too low level. The public services given to the eastern regions are in a more lower in comparison with the other regions. The reasons of the low level of the tax, collected from these regions are the low incomes, the low level of the industrialization and employment and the low participation to the added value produced. When we investigate the distribution of the population and the percentage of fecundity of the regions we determine that the human recourses transfer from east to west. The undeveloped regions lose there potential of developing together with the emigrated inhabitants.The following regions have the most percentage of emigration: Eastern Anatolian, South-Eastern Anatolian and Black see regions. The capitals as well as the human resources are moving also from east to west. The small amounts of savings accumulated in the undeveloped regions are flowing through the emigrating human resources and banks to the west. When we investigate the electricity production and consumption figures we see that the regions which transfer eletricity to the other regions are Eastern, South-Eastem a Aegean regions. As a result of this process there is a continuing transfer of the human resources, capitals, private enterprising and electricitiy from the eastern to the western regions.