Türkiye'nin Gümrük Birliği sürecinde A.B. bankacılık sektörü ile Türk bankacılık sektörünün durumu
The Harmonization of the Turkish banking sector with the E.C. banking sector in the customs union process
  1. Tez No: 63049
  2. Yazar: MURAT TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nde Tek Pazarın kurulması ve Maastricht sonrası AB üyesi ülkelerde 1999 yılı Avrupası için hazırlıkların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bunun yanında Ekonomik ve Parasal Birlik, yalnızca AB üyesi ülkelerde değil, AB ile ekonomik ilişkilere girmiş her ülkede en çok tartışılan konular arasında yer almıştır. Türkiye'de, GB'ni gerçekleştirmiş ve tam üyelik başvurusu yapmış bir ülke olarak gelişmelere kayıtsız kalmamıştır. AB konusu Türkiye'nin gündeminde sürekliliğini korumaktadır. Ekonomik ve Parasal Birlik (EPB) hedefi doğrultusunda, üye devletler ekonomilerinin bütünleşmesi amaçlanmaktadır. Avrupa Mali Alanı'nın oluşturulması da bu amaçlardan birisidir. Bu gelişmeler çerçevesinde, AB ve Türkiye bankacılık sektörünün incelenmesi, uyum olanaklarının araştırılması çalışmanın içeriğini oluşturmuştur. Birinci bölümde AB'nde bankacılığa ilişkin, uyumu sağlamaya yönelik düzenlemeler ve Avrupa Birliğindeki bankacılık sektörü irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türk bankacılık sektörü Osmanlı İmparatorluğu döneminden, günümüze kadar tarihsel olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Avrupa Birliği ve Türk bankacılığının uyumu konusu çeşitli açılardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Establishment of common market in the European Community and after Maastricht, the member countries are more concentrated on the preparations for welcoming the Europe of 1999. Beside this, the Economic and Monetary Union is among the most discussed matters in the countries not only the members but also the other countries that have the economic relations with the E.C. Turkey also, as a member of the Customs Union did not remain indifferent to the developments, being a country that made its application for the full-membership. The subject of the European Community protects its continuity in Turkey's agenda. It is aimed to consolidate the economies of the member countries in achieving the purpose of the Economic and Monetary Union. The establishment of the European Financial Field is one of those aims, Within the framework of these developments, the inquiry of the banking sector of the E.C. and Turkey and the research of the possibilities of harmonization are the contents of the study. In the first chapter, Regulations to provide the harmonization of the Banking sector in E.C. and Banking sector in E.C.have been discussed. In the second chapter, Turkish Banking Sector has been discussed historically from the Ottoman Empire up to date. In the third chapter the harmonization of Turkish Banking Sector and E.C. has been investigated from such point of views. ii