Gümrük Birliği ve Türk otomotiv yan sanayi
- Tez No: 63051
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Türkiye'nin 12 Eylül 1963 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile başlayan AB'ye tam üyelik serüveni, ilk önemli sonucuna 6 Mart 1995 tarihinde imzalanan antlaşma uyarınca 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği ile ulaşmıştır. Türkiye, bu 33 yıllık süre içerisinde gerek gümrük, gerekse de dış ticaret politikalarını, AB'ye uyumlu hale getirmeye gayret etmiş, dolayısıyla da Türk sanayi politikaları bundan etkilenmiştir. Son yıllarda uluslararası piyasalara entegre olma konusunda önemli adımlar atan Türk otomotiv ana ve yan sanayileri de bu anlaşmalardan etkilenmektedir. Bu çalışmamızda AB ile oluşturulan Gümrük Birliği'nin, Türk otomotiv yan sanayisi üzerindeki muhtemel etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede önce Dünya'da ve Türkiye'de otomotiv ana sanayisinin durumu incelenmiştir. Daha sonra otomotiv yan sanayisinin, Dünya'da, Avrupa'da ve Türkiye'deki gelişimi karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Gümrük Birliği'nin Türk ekonomisi üzerindeki etkileri ve Türk imalat sanayisinin rekabet gücü incelendikten sonra, Türk otomotiv yan sanayisinin ihracat performansı 1989-1995 yıllan arası için çeşitli endeksler yardımıyla ölçülmüştür. Kullanılan endeksler, ihracatın ithalatı karşılama oranı endeksi, sapma endeksi, kapsama endeksi, Gini-Hirschman yoğunlaşma yayılma endeksi, açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük (AKÜ) endeksi, karşılaştırmalı ihracat performans (CEP) endeksi ve son olarak ta endüstri içi ticaret endeksleridir. Bu endeks değerleri hesaplanarak Türkiye'nin AB ülkeleri karşısındaki rekabet gücü analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey has established the Costoms Union with EC in the begining of 1996, which is the first pace of the motion that was begun with Ankara Agreement at the September 12th 1963, and has to end with Turkey's accession as full member to EC. Turkey has tried to harmonize both her costoms policies and her foreign trade policies with EC during the last three decades. Consequently, Turkey's development strategy was affected by these policies. Also Turkish automotive and automotive parts industries, which have taken an important step about economic integration to international markets in the last decade, have effected by these agreements. In this study, we tried to analyse the possible effect of Costoms Union, between EC and Turkey, on the Turkish automotive parts and components industry. By examining and comparing the conditions of automotive industry in the World and in Turkey. And then, we comperativly examined the development of automotive parts and components industry in the World, in Europe and in Turkey. After analising the effects of Customs Union on the Turkish economy and Turkey's competitiviness, we calculated the performance of the export of Turkish automotive parts and components between 1989 and 1995 by using the ratio of exports to imports index, deviation index, comprise index, Gini-Hirschman density- spread out index, revealed comperative advantage index, comperative export performance index and intra-industry index.