Devlet orman işletmelerinde pazarlama fonksiyonunun yapısı ve müşteri memnuniyetinin belirlenmesi
Determining structure of marketing function and customer satisfaction in state forest enterprises
  1. Tez No: 630508
  2. Yazar: MURAT ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma orman mühendislerinin pazarlama fonksiyonun işletme yönetimi için önemi ve orman işletmelerindeki yapısı hakkındaki görüşlerini belirlemek ve Isparta Orman Bölge Müdürlüğü örneği ile müşteri memnuniyetini ortaya koyabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, literatür ve dökümantasyon analizi, gözlem, röportaj ve anket teknikleri ile toplanmıştır. İnternet üzerinden kamu ya da özel sektörde çalışmakta olan orman mühendislerine yönelik yürütülen birinci ankete 410 kişi katılmıştır. Anket bulgularına göre; pazarlama gelişim süreçlerinin ilk aşaması olan üretim anlayışı döneminin etkilerinin iyiden iyiye azaldığı ve pazarlamanın özellikle tutundurma çabaları yönünden geçmiş yıllara göre daha fazla önemsenmeye başlandığı belirlenmiştir. Bununla birlikte başta odun dışı ürün ve hizmetlere hala gereken önemin verilmemesi, orman ürünlerinin fiyatlandırılmasında yaşanan sorunlar, orman ürünlerinin satışında yaşanan sorunlar vb. gibi hala çok önemli eksiklikler de söz konusudur. Araştırmanın ikinci anketi ise Isparta Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı orman işletmelerinin ürettiği mal ve hizmetin önemli bir kısmını satın alan dolayısıyla da piyasayı temsil etme niteliğine sahip 59 firma ile yürütülmüştür. Formlar onaylanmayan beklentiler modeline göre değerlendirilmiştir. Anket bulgularına göre müşterilerin memnun oldukları ilk üç husus sırasıyla; satışların yapıldığı fiziksel mekânların uygunluğu, satışların yapıldığı zamanın uygunluğu ve satış görevlilerin nezaketli davranması şeklindedir. Memnun olunmayan ilk üç husus ise sırasıyla; depolardaki istiflerde standardizasyon sorununun olması, depolardaki yükleme birim maliyetlerinin yüksekliği ve satışa sunulan ürünlerin istenildiği kadar taze olmamasıdır. Tüm bu bulgular ışığında orman işletmelerinde pazarlama fonksiyonuna verilen önemin günden güne arttığı ve bunun müşterilere de olumlu yönde yansıdığı; bununla birlikte hala önemli eksikliklerin bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the opinions of forest engineers about the importance of marketing function for business management and its structure in forest enterprises and to demonstrate customer satisfaction with the example of Isparta Forest Regional Directorate. In this study, the data were obtained through literature and documentation analysis, observation, interview and survey techniques. 410 people participated in the first survey conducted for forest engineers working in the public or private sector over the internet. According to the survey findings; It has been determined that the effects of the production concept, which is the first stage of the marketing development processes, have rather decreased, and that marketing has started to be given more importance especially in terms of promotion efforts. Additionally, there are still very important shortcomings such as; non-wood products and services are still not given due importance, problems in pricing forest products, problems in sales of forest products, etc. The second survey of the study was conducted with 59 companies that purchased a significant part of the products and services produced by forest enterprises affiliated to the Isparta Regional Directorate of Forestry and thus represent the market. The survey forms were evaluated according to the expectancy disconfirmation model. According to the survey findings, the first three things that the customers are satisfied are; the appropriateness of the physical locations where the sales are made, the convenience of the time of the sales, and the kindness of the salespeople. The first three dissatisfied issues are; the problem of standardization in stacks in warehouses, the high loading unit costs in the warehouses and the products offered for sale are not as neat as desired. According to all these findings, the importance given to the marketing function in forest enterprises is increasing day by day and this is reflected positively to the customers; however, it can be said that there are still important shortcomings.