Sosyal bilgiler öğretmeni adaylarının girişimcilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of entrepreneurship levels of social studies teacher candidates
  1. Tez No: 630507
  2. Yazar: DAMLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmeni adaylarının girişimcilik düzeylerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, dört farklı üniversitede öğrenim gören 454 sosyal bilgiler öğretmeni adayıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve Deveci ve Çepni (2015) tarafından geliştirilen ve beş alt boyuttan oluşan“Öğretmen Adaylarına Yönelik Girişimcilik Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler normal bir dağılım göstermediği için Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis H testinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, katılımcıların cinsiyetlerinin risk alma düzeylerinde; yaşadıkları illerin ve sınıf düzeylerinin yenilikçi olma düzeylerinde; sınıf düzeylerinin kendine güven ve girişimcilik düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların fırsatları görme, duygusal zekâ ve girişimcilik düzeylerinde cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğrenim gördükleri üniversite ve yaşadıkları illerin anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, katılımcıların risk alma düzeylerinde sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğrenim gördükleri üniversite ve yaşadıkları iller; yenilikçi olma düzeylerinde cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğrenim gördükleri üniversite; girişimcilik düzeylerinde cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğrenim gördükleri üniversite ve yaşadıkları iller anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak 3. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin girişimcilik düzeylerine etkili olan faktörlerin derinlemesine incelenmesi ve girişimcilik düzeylerine etkili olabilecek diğer değişkenlerin tespitine yönelik araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the entrepreneurship levels of prospective social studies teachers. In line with this aim, screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. The research was carried out with 454 prospective social studies teachers studying at four different universities. The data of the research were collected by using the“Personal Information Form”and“Entrepreneurship Scale for Prospective Teachers”, which was developed by Deveci and Çepni (2015) and consisted of five sub-dimensions. Since the collected data did not show a normal distribution, they were analyzed using the Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H test. The results of the analysis of the data revealed that the gender of the participants made a significant difference in their risk-taking levels, that the provinces they lived in and their year of study led to a significant difference in their being innovative, and that their year of study caused a significant difference in their self-confidence and entrepreneurship levels. It was concluded that gender, year of study, education level of the mother, education level of the father, the university at which they studied, and the provinces they lived in did not make a significant difference in the participants' seeing the opportunities, emotional quotient and entrepreneurship levels. Besides, it was concluded that the year of study, education level of the mother, education level of the father, the university at which they studied, and the provinces they lived in did not make a significant difference in the participants' risk-taking levels, that the gender, education level of the mother, education level of the father, the university at which they studied did not make a significant difference in the participants' being innovative, and that the gender, education level of the mother, education level of the father, the university at which they studied, and the provinces they lived in did not make a significant difference in the participants entrepreneurship levels. Based on the results of the research, it is recommended to make an in-depth investigation of the factors that affect the entrepreneurship levels of the students studying in the third year and to conduct studies to determine other variables that may affect the entrepreneurship levels.