Elektronik spor oyuncularında servikal bölge ağrısı ve ağrının postural kontrol üzerine etkisi
Neck pain in electronic sports players and the effect of pain on postural control
- Tez No: 630520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı elektronik spor oyuncularında boyun ağrısı ve bu ağrının postural kontrol üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamız, randomize seçilmiş 20 kişiden oluşan sağlıklı bireyler (kontrol grubu) ve 20 kişiden oluşan elektronik sporcular (deney grubu) olmak üzere toplamda 40 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bütün katılımcılara İskandinav Kas ve İskelet Sistemi Anketi, Boyun Özürlülük İndeksi ve Visuel Analog Skala ile değerlendirilmiş, CROM VE Biodex Denge Sistemi (BBS) ile ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar kaydedilmiştir. Toplamda 40 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Sonuçlar: Gruplar arasında boy uzunluğu hariç istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır (p> .05). Deney grubunun boyu kontrol grubuna göre daha uzundur. Bilgisayar başında ve oturularak geçirilen ortalama süre deney grubunda fazla iken yürüyerek geçirilen ortalama süre kontrol grubunda deney grubuna göre fazladır. Statik Postural Kontrol parametreleri incelendiğinde gözler açık ölçümlerin tümü gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sahipken (p0,05). İskandinav Kas İskelet ölçeğine göre Son 12 ayda sorun yaşanan bölgeler incelendiğinde deney grubunda boyun (Yüzde 70), Bel (Yüzde 75) ve Sırt (Yüzde 65) en yüksek ağrı görünen bölgelerken, Kontrol grubunda Bel (Yüzde 60), Sırt (Yüzde 50) en yüksek ağrı görünen bölgelerdir. Son 12 ayda herhangi bir bölgenin kişiyi engellemesi sorgulandığında Her iki grupta da genelde herhangi bir sorun yaşanmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Son 7 günde bölgelerde ağrı olma durumu incelendiğinde Deney grubunda boyun bölgesi yüzde 55 ile öne çıkmaktadır. Son 12 ayda sorun yaşanan ve son 7 günde sorun yaşanan bölge sayısı ortalaması deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,001). Gruplar CROM parametreleri açısından incelendiğinde Fleksiyon, Ekstansiyon, Sağ ve Sol Lateral Fleksiyon ölçümleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken (p0,05). Son 12 ayda boyun ağrısı yaşayan deney ve kontrol grubu arasında CROM ölçüm parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Son 12 ayda boyun ağrısı yaşamayan deney ve kontrol grubu arasında Sağ Rotasyon ve Sol Rotasyon CROM ölçüm parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır (p0,05). Kontrol grubunun kendi içinde son 12 ayda boyun ağrısı yaşayan ve yaşamayan katılımcılar arasında CROM ölçüm parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Deney grubunda bilgisayar başında geçirilen süre medyan değerine göre iki grubu ayrılarak bu gruplar arasında Postural Kontrol parametreleri açısından bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is neck pain in electronik sports players and investigate the effect of pain on postural control. Methods: The study was conducted with 40 randomly selected 20 healthy individuals (control group) and 20 electronic athletes (experimental group). All participants were evaluated with Scandinavian Muscle and Skeletal System Questionnaire, Neck Disability Index and Visuel Analogue Scale and measurements were made with CROM and Biodex Balance System (BBS). The results were recorded. A total of 40 participants were included in the study. Results: There were no statistically significant differences between the groups except the length (p> .05). The length of the experimental group was longer than the control group. While the average time spent at the computer and sitting was higher in the experimental group, the average time spent on foot was higher in the control group than in the experimental group. When the Static Postural Control parameters were examined, all eyes open measurements had statistically significant differences between the groups (p 0.05). According to the Scandinavian Musculoskeletal Scale When the problem areas in the last 12 months were examined, neck (70 percent), Waist (75 percent) and Back (65 percent) showed the highest pain, while control group (60 percent), Back (50 percent) the highest pain areas. In the last 12 months, when any region was interfered with, it was found that both groups generally did not experience any problems. In the last 7 days, when the pain in the regions is examined, the neck region stands out with 55 percent in the experimental group. The average number of problems in the last 12 months and in the last 7 days was significantly higher in the experimental group than in the control group (p 0.001). When the groups were examined in terms of CROM parameters, no significant difference was found in terms of Flexion, Extension, Right and Left Lateral Flexion measurements (p 0.05). There was no statistically significant difference between the experimental and control groups who experienced neck pain in the last 12 months in terms of CROM measurement parameters (p> 0.05). There was a statistically significant difference between right and left rotation CROM measurement parameters between the experimental and control groups who did not experience neck pain in the last 12 months (p 0.05). There was no statistically significant difference in terms of CROM measurement parameters between the participants who had and did not have neck pain in the control group within the last 12 months (p> 0.05). The experimental group was divided into two groups according to the median value of the time spent at the computer and whether there was a difference between these groups in terms of Postural Control parameters.