A digital innovations-driven regeneration model and corporate sustainability
Dijital inovasyonlar odaklı yenileme modeli ve kurumsal sürdürebilirlik
  1. Tez No: 630525
  2. Yazar: ABİDE COŞKUN SETİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Geleneksel iş yapma biçimleri, nesnelerin İnterneti, blok zincir, veri analizi, yapay zeka, robotik, eklemeli imalat gibi yeni dijital teknolojilerin ortaya çıkmasıyla önemli ölçüde değişmeye başladı. Firmalar dijital teknolojilerin avantajlarını kullanarak rekabetçi kalmaya devam edebilmektedir. Yeni koronavirus pandemisinin (COVID-19) tüm dünyaya yayılması, dijital inovasyonları mevcut iş modellerine entegre etme yeteneğinin, kuruluşların ayakta kalabilmeleri için hayati önem taşıdığının daha iyi anlaşılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, iş modelinin dijital inovasyon odaklı olacak şekilde yenilenmesine yönelik bir yöntem geliştirilmiş ve dijital inovasyon stratejilerinin kurumsal sürdürebilirlik üzerindeki etkilerini incelemek için iş modelinin yenilenmesi sürecinde de kullanılabilecek dinamik bir iş modeli önerilmiştir. Bu amaç için, mevcut iş modeli inovasyonu ve sistem dinamik literatürü incelenmiş ve bu bilgileri tamamlamak ve doğrulamak için yarı yapılandırılmış görüşmelerle 44 yöneticiden ampirik veriler toplanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada önerilen dijital inovasyon odaklı iş modeli yenileme yöntemi gerçek bir vakaya uygulanmıştır. Bu çalışma iş modeli inovasyonu ve sistem dinamik literatürünü genişletmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, strateji analistleri ve yöneticilere potansiyel dijital inovasyonların mevcut iş modelleri üzerindeki etkilerini analiz etme, en etkili dijital inovasyon stratejilerini keşfetme ve iş modellerini bu stratejilere göre yenileme imkanı sağlayabilir. Çalışma, kurumların rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü elde etmesine ve teknolojik gelişmeler ışığında işlerini sürdürebilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The traditional ways of doing business have been changed by digital innovations such as the Internet of things, blockchain, data analytics, artificial intelligence, robots, additive manufacturing, etc. Firms can stay competitive using the benefits of digital technologies. The spread of the coronavirus disease in 2019 (COVID-19) all over the world has created a better understanding of the importance of organizations' ability to keep up with digital innovations. In this study, a method for digital innovations-driven business model regeneration is developed and a dynamic business model, which can also be used in the business model regeneration process, to examine the effects of digital innovation strategies on the corporate sustainability is proposed. For this purpose, the existing literature on the business model innovation and system dynamic are examined, and the empirical data are collected from 44 managers using semi-structured interviews to complement gaps in the literature. Moreover, the digital innovations-driven business model regeneration method, which is proposed in this study, is applied to a real case. This study extends the literature on the business model innovation and the dynamic business model. The study can provide strategy analysts and managers with an opportunity to analyze the effects of potential digital innovation strategies on their current business models and to explore the most effective digital innovation strategies in order to regenerate their business model to gain a competitive advantage over their competitors or to sustain their business in light of technological developments.