Finansal serbestleşme ve derinleşmenin tasaruflar, yatırımlar ve iktisadi büyüme üzerine etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 81923
  2. Yazar: SEVİNÇ MIHÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KASIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amaçlarından birisi finansal serbestieşmenin ve derinleşmenin, büyüme göstergeleri, tasarruflar ve yatınmlar üzerindeki olası etkilerini teorik temelde incelemek, bir diğeri ise finansal serbestieşmenin ve derinleşmenin Türkiye ekonomisi üzerine etkilerini analiz etmek olmuştur. Çalışmada finansal değişkenlerin büyüme göstergeleri üzerindeki etkisi Türkiye verileri ile sınanmıştır. Finansal serbestieşmenin ve buna bağlı olarak gelişen finansal derinleşmenin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri makroekonomik veriler bağlamında incelendiğinde, özellikle özel sektör tasarruftan ve yatırımları çerçevesinde olumlu gelişmelerin, finansal serbestieşmenin erken dönemlerinden daha çok, kambiyo rejiminin serbestleştiği ve konvertibilitenin gerçekleştiği finansal serbestieşmenin son dönemleri olan 1990'lann ikinci yansında oluştuğu gözlenmiştir. Aynca finansal derinleşmenin mevduatlar, özellikle döviz mevduatlan artışı ve kamu kağıtlar! stoğundaki artış yoluyla oluştuğu görülmüştür. 1950-1996 yıllan arasındaki yıllık veriler kullanılarak yapılan eşbütünleşme analizi sonucu, Türkiye'de finansal göstergeler ile büyüme göstergesi kişi basma gelir arasmda pozitif yönlü bir ilişki elde edilememiştir. Aynca nedensellik bağlamında, kişi başına geliri finansal değişkenlerin belirlediği yönünde ampirik bulgular edimlememiştir. Türkiye'de finansal serbestleşme ve finansal göstergeler ile büyüme göstergeleri arasındaki ilişkiyi daha detaylı görebilmek için, özel sektör yatınm denklemi enküçük kareler yöntemiyle tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlan, reel faiz oranlarının, istikrarsızlık ve belirsizlik göstergesinin, mevduat bankalanmn sahip olduğu kamu kağıtlanrıın özel sektör yatınmlannı negatif yönde etkilediği şeklindedir. Aynca özel sektör yatınmlannı gayri safi milli hasılanın gecikmeli değerlerinin ve özelîll sektöre verilen kredilerin olumlu etkilediği tahmin sonuçlan tarafından ortaya koyulmaktadır. Sonuç olarak, yapılan ampirik çalışmalar yardımıyla, Türkiye'de fînansal göstergeler ile büyüme göstergeleri arasında pozitif yönlü bir ilişki gözlemlenememiş ve elde edilen bu sonuç Türkiye'de fînansal serbestleşme döneminde istikrarsızlık ve belirsizliğin yoğunluğuna ve ayrıca fînansal derinleşmenin kamu kağıttan stoğunun artması bağlamında oluşmasına, diğer bir deyişle artan fînansal fonlann kamu kesimi açıklarını kapatmak amacıyla aktanlmasma bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV One of the main objective of this study is to examine the likely effects of financial liberalization and deepening on savings, investments and growth indicators, in a theoretical framework. The other one is to analyse the effects of financial liberalization and deepening on Turkish economy. The most important aim of this study is to test the effect of financial variables on growth indicators by using Turkish data. When the effects of financial liberalization and the resulting financial deepening are analysed in terms of macroeconomic data, it has been observed that the improving effects especially on private savings and investments have arisen in the second half of the 1990s when the foreign exchange regime was liberalised and convertibility of Turkish currency was in effect rather than the early periods of liberalization. Additionally, it has been realized that the financial deepening in Turkish economy occurred by means of increase in deposit accounts, especially in foreign exchance accounts and government bonds. By using the Turkish economy annual data for the period 1950-1996, a cointegration analysis was performed, and a positive relation between the financial variables and the growth indicator per capita real income, could not been obtained. In addition, in terms of causality, empirical results did not show that in the Turkish economy financial variables are determinants of per capita real income. In order to be able to examine in detail the relation between the financial variables and growth indicators, private sector investment equation was estimated with ordinary least square method. The estimation result shows that the real interest rate, instability and uncertainty indicators together with the government bonds stock held by deposit banks affect negatively the private sector investment tendency.As a result, empirical analyses did not show that there is a positive relation between the financial variables and growth indicators in the Turkish economy. It is claimed that this relation results from the uncertainty and instability in the Turkish economy and big share of government bonds in the financial deepening process during the financial liberalization experience.